Reklama

Reklama

Wkrótce zmienią się przepisy ruchu drogowego. Nowe zasady dotyczą również dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Wkrótce zmienią się przepisy ruchu drogowego. Nowe zasady dotyczą również dzieci  - Zdjęcie główne

foto pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już w najbliższy czwartek, 20 maja w życie wejdą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Dotyczą one głównie elektrycznych hulajnóg – do tej pory poruszanie się nimi nie było w żaden sposób uregulowane.

Reklama

Elektryczne hulajnogi od samego początku sprawiały problem policjantom. Przepisy nie definiowały bowiem, czy osoba poruszająca się na takim urządzeniu jest pieszym, czy może motorowerzystą. W efekcie, na jednośladzie można było bez ograniczeń jeździć po chodnikach, a nawet będąc pod wpływem alkoholu. Beztroska fanów elektrycznych hulajnóg skończy się w najbliższy czwartek (20 maja), wtedy bowiem zaczną obowiązywać nowe przepisy. 

Co się zmieni? Przede wszystkim, nowelizacja przepisów definiuje, czym względem prawa jest elektryczna hulajnoga. Trzeba przyznać, że wyjaśnienie tego pojęcia jest... dość zawiłe, a mianowicie, jest to "pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe ".

Nowe przepisy ograniczają też dozwoloną prędkość, z jaką można poruszać się na elektrycznej hulajnodze do 20 km/h. Dodatkowo nie będzie można na niej nikogo ani nic przewozić – mowa tu zarówno o ludziach, zwierzętach, jak i ładunku.

Kolejne zmiany dotyczą tego, gdzie i w jaki sposób będzie można przemieszczać się elektryczną hulajnogą. Od teraz, kierujący będą musieli poruszać się po ścieżce rowerowej albo drodze rowerowej. Mogą też korzystać ze śluz dla rowerów, które wyznaczone są na skrzyżowaniach. W sytuacji, gdy w danym miejscu nie będzie wyznaczonej drogi lub ścieżki rowerowej, kierujący hulajnogą będzie mógł wjechać na chodnik. Należy jednak pamiętać, że poruszając się po chodniku, kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał dostosować prędkość do tej z jaką idą piesi.


- Użytkownik hulajnogi elektrycznej będzie mógł jechać chodnikiem, kiedy ten jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – czytamy w nowelizacji przepisów.


Jeżeli w danym miejscu przepisy nie pozwalają na jazdę z prędkością powyżej 30 km/h, jak chociażby w strefach zamieszkania, hulajnogą będzie trzeba poruszać się po ulicy.

Zmienią się też zasady dotyczące tego, kto będzie mógł korzystać z elektrycznych hulajnóg. Wymogów wobec osób dorosłych nie będzie, jednak nie będą mogły na nich jeździć dzieci poniżej 10 roku życia – wyjątkiem będzie tu jazda pod opieką osoby dorosłej w strefie zamieszkania. Dodatkowo niepełnoletni będą musieli posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, B1, T lub A1.

A co z karami za łamanie nowych przepisów? Za jazdę chodnikiem z prędkością większą niż ta, z jaką poruszają się piesi oraz nieustępowania im pierwszeństwa przewidziana jest nagana lub kara grzywny – od 20 do 5000 zł. Jeśli kierujący hulajnogą elektryczną zostanie przyłapany na jeździe po alkoholu, będzie odpowiadał jak rowerzysta, czyli z art. 87 Kodeksu Wykroczeń – grozi za to grzywna lub areszt.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy