Reklama

Reklama

Zastanów się, kiedy chcesz robić najbliższe przelewy. W długi weekend możesz mieć z tym duże problemy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zastanów się, kiedy chcesz robić najbliższe przelewy. W długi weekend możesz mieć z tym duże problemy - Zdjęcie główne

Niezależnie od przerwy w działaniu sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zaczyna się długi weekend. Pamiętajmy, że przerwę w pracy będą mieli również pracownicy banków, przez co system rozliczeniowy nie będzie działał w standardowy sposób.

Reklama

Zaczyna się majówka, wiele osób będzie miało długi weekend. Jeżeli w tym czasie chcecie nadrobić domowe zaległości i na przykład popłacić rachunki, musicie wiedzieć, że banki, podobnie jak większość innych instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. O zmianach przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Długi weekend. Kiedy zrobić przelew, by pieniądze doszły na czas? 

Co ważne, w dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. Dlatego, jak zaznacza Krajowa Izba Rozliczeniowa, o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne. 

Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są standardowo w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy. 1 maja, system Elixir ma przerwę w funkcjonowaniu. Przelewy, które zlecimy po godzinie 16.00 w piątek, 28 kwietnia, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli we wtorek, 2 maja. Również 3 maja system Elixir nie będzie funkcjonował standardowo

– podkreśla izba. Trzeba więc pamiętać, że przelewy, które zlecimy 2 maja po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców dopiero w czwartek, 4 maja.

Coś bardzo ważnego? System przelewów natychmiastowych działa bez przerw 

W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i transgraniczne) – przerwa w działaniu obejmie jedynie poniedziałek, 1 maja, ponieważ jest to dzień wolny także w krajach Unii Europejskiej. Od 2 maja system Euro Elixir będzie funkcjonował w standardowym trybie.

Niezależnie jednak od świątecznej przerwy w działaniu sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Jak przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa, system działa w trybie ciągłym – 24/7/365, także w weekendy i święta, umożliwiając przesyłanie środków w polskiej walucie pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. Aktualnie niemal wszystkie banki oferują swoim klientom możliwość realizacji przelewów natychmiastowych. Jeżeli chodzi o koszt takiego przelewu, to jest on różny, w zależności od banku zleceniodawcy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy