Reklama

Zapraszamy Państwa na Kulturę Dostępną w kinie Helios Bełchatów.

Opublikowano:
Autor:

Zapraszamy Państwa na Kulturę Dostępną w kinie Helios Bełchatów. - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Zapraszamy Państwa na Kulturę Dostępną w kinie Helios Bełchatów. Tylko polskie seanse o godzinie 18:00 za 10 złotych. Już 18 stycznia zagramy dla Państwa:

NA UKŁADY NIE MA RADY

Grzegorz Małecki ma wręcz gigantyczny wdzięk. Wiedzą o tym bywalcy Teatru Narodowego w Warszawie, dowiadują się coraz częściej (ale wciąż zdecydowanie zbyt rzadko) kinomani. W filmie "Na układy nie ma rady" aktorski wdzięk Małeckiego robi, jak to się mówi, cały film.

Niewiadomski grany przez Grzegorza Małeckiego nie za bardzo wiadomo kim jest (ach ta finezja skojarzeń w polskich komediach romantycznych...). Skarpetki nie do pary, długi nie od parady, wymarzone wakacje i debet na koncie, a do tego napoczęty kiedyś doktorat i szansa na polityczną karierę.

I to właśnie stanowi pewną innowację w kategorii polskich komedii romantycznych. Polityka rzadko tam zagląda, życie wygląda jak z żurnala, a problemy rzeczywistości wyznaczają jedynie męsko-damskie relacje. W tym kontekście film "Na układy nie ma rady" idzie nieco dalej, chociaż umówmy się, nie chodzi o żaden pamflet, ani tym bardziej krytyczną diagnozę sytuacji politycznej w Polsce. Kariera na salonach politycznych Niewiadomskiego to raczej jedynie nieantagonizujący koncept fabularny. Niby niewiele, ale zawsze coś nowego.

Cała reszta jest już w zgodzie za znanym schematem. Od dowcipu do dowcipu, od gagu do gagu, niektóre są zabawne, inne nieco mniej. Idealistyczna wymowa filmu przynosi jednak pewne pokrzepienie. Wcale nie trzeba stroić się w cudze piórka, zmuszać czy naginać do rzeczywistości, którą szczerze gardzimy, czasami, a może nawet często, najlepiej zostać po prostu sobą. Zawrzeć układ jeden do jednego z własnym lustrzanym odbiciem. Zaakceptować banalny wariant autoportretu. Jaki by nie był - jest szczery, czyli prawdziwy. Tak żyje się znacznie lepiej.

Łukasz Maciejewski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE