Reklama

Wybory 2019: Sprawdź jak głosować?

Opublikowano:
Autor:

Wybory 2019: Sprawdź jak głosować? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W niedzielę, 13 października odbywają się wybory parlamentarne. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą pracować przez kolejne cztery lata. Jak oddać ważny głos i jak będą wyglądać karty do głosowania? Wyjaśnia to Państwowa Komisja Wyborcza.

Co trzeba mieć ze sobą w czasie głosowania?W lokalu wyborczym każdy wyborca zostanie poproszony o dokument ze zdjęciem - np. dowód osobisty lub paszport. Jeśli jesteś obecny w spisie wyborców, otrzymasz dwie karty do głosowania - jedną z kandydatami do Sejmu, drugą do Senatu. Następnie odbiór kart należy obowiązkowo potwierdzić podpisem, obok swojego nazwiska umieszczonego w spisie wyborców.

Wybory do Sejmu - jak wygląda karta do głosowania?

W wyborach, które odbędą się 13 października 2019, karta za pomocą której zagłosujemy na wybranego kandydata do Sejmu, będzie wyglądać następująco.

Wybory

Każda karta musi być we wskazanym poniżej miejscu ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej.

Wybory

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy komitetów wyborczych z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą umieszczone na szarym tle.

Wybory

Każda z list będzie mieć podany w tytule numer i nazwę, bądź też skrót nazwy komitetu wyborczego. Może się tam znajdować również znak graficzny komitetu.

Wybory

Wybory do Senatu - jak wyglądają karta do głosowania?

W wyborach, które odbędą się 13 października karta za pomocą której zagłosujemy na wybranego kandydata do Senatu, będzie wyglądać następująco.

Wybory

Karta - podobnie jak w przypadku karty z kandydatami do Sejmu - musi być ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej.

Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do Senatu będą umieszczone na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora znajdzie się nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego (w miejscu wskazanym na zdjęciu poniżej). Obok może się znaleźć również znak graficzny komitetu.

Wybory

Jak głosować?

Informacje na temat tego, w jaki sposób oddać głos, znajdziesz na dole kart do głosowania. W razie dalszych wątpliwości jak poprawnie zagłosować, zapytaj o to obecnych na miejscu członków Obwodowej Komisji Wyborczej.

Wybory
Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała również film, w którym zawarta została instrukcja na temat tego, jak poprawnie zagłosować w wyborach. Prezentujemy go poniżej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE