Reklama

Wyborcze ABC, czyli jak, gdzie i na kogo będziemy głosować 21 października

Opublikowano:
Autor:

Wyborcze  ABC, czyli jak, gdzie i na kogo będziemy głosować 21 października - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Za cztery dni, 21 października ruszymy do urn wyborczych. W nadchodzących wyborach samorządowych wybierzemy prezydentów, wójtów, burmistrzów, a także radnych. W Bełchatowie liczba uprawnionych do głosowania to niespełna 47 tysięcy mieszkańców. Jak i gdzie będą głosować, jakie nowe zasady wprowadza znowelizowany kodeks wyborczy? Zapraszamy na abc wyborów samorządowych 2018.

5-letnia kadencja, nowe wielomandatowe okręgi wyborcze, dwukadencyjność włodarzy miast, gmin i powiatów, inne niż dotychczas karty na których będziemy oddawać głosy i przezroczyste urny – to podstawowe zmiany jakie wprowadziła nowelizacja kodeksu wyborczego z 11 stycznia 2018 roku.

Zgodnie z nowelą okręgi jednomandatowe zostały w gminach, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. mieszkańców, w pozostałych, liczniejszych przywrócone zostały okręgi wielomandatowe. Zmiany dotyczą także komisji, w jednym lokalu wyborczym będą pracować dwie obwodowe komisje, jedna z nich będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie głosowania, druga – za ustalenie jego wyników.


Jeśli chodzi o Bełchatów, to nasze miasto podzielono na cztery okręgi wyborcze. W pierwszym bełchatowianie będą wybierać sześciu radnych, w drugim – pięciu, z kolei w przypadku okręgu trzeciego oraz czwartego mieszkańcy wybiorą sześciu radnych. (szczegółowy wykaz lokali wyborczych TUTAJ)

Łącznie do bełchatowskiej Rady Miejskiej w Bełchatowie startuje 243 kandydatów z dziewięciu komitetów wyborczych. Z kolei o fotel prezydenta ubiega się siedmiu kandydatów: Mariola Czechowska (KWW Marioli Czechowskiej), Grzegorz Gryczka (KW Stowarzyszenia Ziemia Bełchatowska), Elżbieta Kudaj (KWW Elżbiety Kudaj), Włodzimierz Kuliński (KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska), Patryk Marjan (KWW Nowe Pokolenie), Dariusz Matyśkiewicz (KWW Plus), Piotr Wysocki (KW Prawo i Sprawiedliwość).

- W Bełchatowie powołanych zostało 28 Obwodowych Komisji Wyborczych. Tradycyjnie lokale wyborcze zorganizowane będą w miejskich szkołach, przedszkolach, a także w Urzędzie Miasta przy ul. Czyżewskiego 7, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, w Miejskim Centrum Kultury. Utworzono również dwa odrębne lokale wyborcze – w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II oraz Domu Opieki Społecznej przy ul. Dąbrowskiego 2 – informują miejscy urzędnicy magistratu

W dniu głosowania, czyli 21 października lokale wyborcze będą czynne w godz. 7:00-21:00. Wybieramy lokal wyborczy przypisany naszemu miejscu zamieszkania. Pamiętajmy, że należy ze sobą zabrać ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, legitymacja studencka). Brak dokumentu wyeliminuje nas z możliwości oddania głosu.

Po sprawdzeniu i podpisaniu się na liście wyborców, otrzymamy od członka komisji cztery karty do głosowania: na prezydenta miasta, do rady miejskiej, rady powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego. Karty w postaci tzw. płachty będą różnej wielkości, jednostronnie zadrukowane na białym papierze, a nazwiska kandydatów znajdą się na tłach o różnych kolorach.

Ważne jest, by przy nazwisku wybranego kandydata (zarówno na prezydenta miasta, jak i radnego do rady miejskiej), z lewej strony postawić znak „X”. Pamiętajmy: jedna karta to jeden głos. Od 2018 roku zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej głos będzie ważny, jeśli na karcie w obrębie jednej kratki widnieć będą przynajmniej dwie przecinające się linie.

Wypełnione karty wrzucać będziemy nie jak dotychczas do zabudowanych, biało-czerwonych urn, lecz do przezroczystych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE