Reklama

Wyborcy "załatwili" politykom prawie 70 mln złotych extra kasy. Zobacz, kto ile dostanie

Opublikowano:
Autor:

Wyborcy "załatwili" politykom prawie 70 mln złotych extra kasy. Zobacz, kto ile dostanie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 5 ugrupowań politycznych, które dostały się do parlamentu otrzyma rekordowe sumy z budżetu państwa. Wszystko dzięki wysokiej frekwencji na tegorocznych wyborach. Na jakie kwoty mogą liczyć poszczególne partie?

Ustawa o partiach politycznych wskazuje jasno, że otrzymują one pieniądze za każdy oddany głos. Dlatego właśnie frekwencja na poziomie ponad 60% zagwarantowała politykom zdecydowanie większe sumy niż w poprzednich wyborach. Wpływ na ilość gotówki miał też słaby wynik ugrupowań, które do parlamentu nie weszły. O jakich kwotach więc mówimy?

Zaczynając od zwycięzców, Prawo i Sprawiedliwość (zgodnie z wyliczeniami "Rzeczpospolitej") może liczyć nawet na 23,3 mln złotych – do tej pory otrzymywali zdecydowanie mniej, bo 18,5 mln. Platforma Obywatelska, która w poprzedniej kadencji "zarabiała" 15,5 mln złotych, po tegorocznych wyborach może liczyć nawet na 19,9 mln. Z kolei SLD, które inkasowało wcześniej 4,3 mln, będzie teraz dysponować 11,4 mln. W lepszej sytuacji finansowej znajdzie się również PSL, którego wpływy mogą wynieść nawet 8,3 mln zł – to o 3,9 mln więcej niż w poprzedniej kadencji. Konfederacja, która nie otrzymywała do tej pory państwowych pieniędzy, dostanie dodatkowe 6,8 mln złotych. Łącznie na subwencje zostanie przeznaczone 69,7 mln złotych – to rekord, odkąd w 2010 roku subwencje zostały obniżone o 50%.

To jednak nie wszystkie pieniądze, na które mogą liczyć parlamentarzyści. Przysługuje im również dotacja za każdy uzyskany mandat posła i senatora. Nie znamy jeszcze dokładnych kwot, można się jednak spodziewać 7 -cyfrowych liczb. W 2015 PiS otrzymał z tego tytułu 30 mln zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE