Reklama

Wójt pytał mieszkańców o ''rozbiór gminy Kleszczów". Są już wyniki sondażu

Opublikowano:
Autor:

Wójt pytał mieszkańców o ''rozbiór gminy Kleszczów". Są już wyniki sondażu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Znamy wyniki sondażu jaki został zorganizowany w gminie Bełchatów w związku z planem przyłączenia fragmentu gminy Kleszczów. Badania, które przeprowadzono w ostatnich tygodniach we wsiach jasno wskazują wolę mieszkańców gminy Bełchatów, co do planów zmiany granic administracyjnych obu samorządów.

Przypomnijmy, sondaż jaki rozpoczął się w z końcem stycznia, to efekt niezadowalającej frekwencji w konsultacjach społecznych zleconych przez poprzedniego wójta Kamila Ładziaka w ubiegłym roku. Wówczas swoją aprobatę dla powiększenia granic gminy Bełchatów wyraziło 97 procent mieszkańców, ale była to opinia niespełna siedmiuset osób, czyli 6,5 procenta wszystkich uprawnionych do głosowania. Konrad Koc, który objął stanowisko po ostatnich wyborach samorządowych podkreślał, że taki wynik może być niemiarodajny i zdecydował o uzupełnieniu opinii mieszkańców podległej mu gminy w formie sondażu między mieszkańcami.

Jednorazowa ankieta składała się z trzech pytań zamkniętych, każde z nich było jednokrotnego wyboru. Ankiety były dostarczane mieszkańcom osobiście przez sołtysów każdego z czterdziestu jeden sołectw na ternie całej gminy. W badaniu udział wzięły 2 334 osoby (25 procent uprawnionych), co stanowi grupę reprezentatywną spośród 9 240 uprawnionych do głosowania.

- Zakładano, że w badaniu weźmie udział 2 768 osób i tyle ankiet przygotowano, wydrukowano i opatrzono pieczęciami gminy Bełchatów. Wypełnione prawidłowo zostały 2 334 ankiety. Mieszkańcy mieli prawo odmowy wzięcia udziału w badaniu – informują urzędnicy w protokole posondażowym.

Ankieta zapewniała anonimowość, a każda karta z odpowiedziami trafiała do urny (oznaczonego i ostemplowanego pieczęciami gminy pudełka tekturowego), którą sołtys danego sołectwa miał przy sobie podczas rozdawania ankietowanym.

Pytania i to jak na nie odpowiadali mieszkańcy prezentują się następująco:

Czy popiera Pani/Pan zmianę granic gminy Bełchatów polegającą na jej powiększeniu poprzez włączenie części terenów sąsiedniej gminy Kleszczów, tj.: obręb geodezyjny Wola Grzymalina?”

Raczej tak

520

Zdecydowanie tak

1 648

Zdecydowanie nie

45

Raczej nie

35

Trudno powiedzieć

96

Od jak dawna mieszka Pani/Pan w gminie Bełchatów?

Mniej niż rok

27

1-10 lat

407

11-25 lat

583

Powyżej 25 lat

1371

Czy w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza Pani/Pan wyprowadzić się z terenu gminy Bełchatów?”

TAK

55

NIE

2 279

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE