reklama

Witaj szkoło! [FOTO - Rozpoczęcie roku w SP8]

Opublikowano:
Autor:

Witaj szkoło!  [FOTO - Rozpoczęcie roku w SP8] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaStało się! Dziś początek nowego roku szkolnego. W całym kraju naukę rozpoczęło blisko 5 milionów uczniów. Tegoroczna inauguracja jest wyjątkowa - w praktyce rozpoczyna bowiem reformę edukacji. Jak są do niej przygotowane bełchatowskie szkoły?

W powiecie bełchatowskim, w placówkach prowadzonych przez starostwo naukę rozpoczęło blisko 3 tysiące uczniów. Z kolei do szkół i przedszkoli prowadzonych przez samorząd miasta uczęszczać będzie 7 tysięcy dzieci. Nauki będą pobierać w dziewięciu przedszkolach, ośmiu szkołach podstawowych i Samorządowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. Dla bełchatowskich uczniów przygotowano ponad trzysta oddziałów.

- Co ważne dla bezpieczeństwa i standardu nauki oddziały w naszych szkołach są mało liczne. Liczba uczniów nie przekracza 25 osób, a w przypadku dwóch klas, gdzie jest ich 27 prezydent zdecydowała o zatrudnieniu asystenta nauczyciela - mówi Elwira Antońska, dyrektor wydziału oświaty UM

Jak informuje magistrat, na lekcjach komputerowych, informatycznych, języków obcych oraz wychowania fizycznego klasy dzielone są na jeszcze mniejsze grupy. Z kolei od września we wszystkich miejskich przedszkolach będą też zajęcia z języka obcego, rytmiki oraz szachów.

Zgodnie z reformą edukacji od tego roku szkolnego z mapy sieci szkół znikają gimnazja. Do wygaśnięcia będą one włączone do podstawówek. Reforma od samego początku wzbudzała wiele pytań, zwłaszcza pracowników szkół w związku z ich zatrudnieniem. W Bełchatowie, zarówno w szkołach miejskich jak i powiatowych pracę zachowali wszyscy.

W przypadku szkół podstawowych i gimnazjalnych: trzynastu nauczycieli przeszło na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne, jedenastu zostało zobowiązanych do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, a osiemnaście osób zostało przeniesionych do innych szkół. Niespełna trzydziestu nauczycieli w bieżącym roku szkolnym skorzysta z urlopu dla poratowania zdrowia (to liczba porównywalna z latami ubiegłymi).

- Utrzymanie wszystkich stanowisk pracy z jednej strony jest powodem do ogromnej satysfakcji, a z drugiej, co warte uwagi, jest wynikiem działań podjętych przez prezydent, która zobowiązała nauczycieli do uzupełniania tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin w innych szkołach, dzięki opiniowaniu przeniesień nauczycieli do innych szkół oraz bezpośredniej i stałej współpracy dyrektorów wszystkich szkół - wyjaśnia Elwira Antońska.

Co równie istotne zatrudnieni zostali także wszyscy pracownicy obsługi i administracji, to szczególnie istotne wobec pracowników gimnazjów włączanych do szkół podstawowych.

Przypomnijmy, zgodnie z reformą edukacji dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE