Reklama

Ważna dla Bełchatowa inwestycja opóźniona przez koronawirusa? Zarządca drogi zabiera głos w sprawie

Opublikowano:
Autor:

Ważna dla Bełchatowa inwestycja opóźniona przez koronawirusa?  Zarządca drogi zabiera głos w sprawie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Opóźnia się tak długo wyczekiwana przez kierowców przebudowa DW 484 pomiędzy Bełchatowem i Zelowem. Prace przy budowie pierwszego odcinka na ulicy Czaplinieckiej w okolicy strefy przemysłowej zostały przełożone na 2021 rok. Co z pozostałymi etapami remontu wojewódzkiej drogi?

Na remont kilkunastu kilometrów tej jezdni kierowcy czekają od wielu lat. Droga wojewódzka 484 pomiędzy Bełchatowem i Zelowem jest wąska, pełna nierówności i przede wszystkim bez szerokiego pobocza i chodników, co jest szczególnie istotne przy często przemieszczających się rowerzystach i pieszych. Dlatego od wielu lat o przebudowę drogi apelowali również mieszkańcy. Wszystko wskazywało, że prace rozpoczną się już w tym roku - od strony Bełchatowa na ponad pół kilometrowym odcinku ulicy Czaplinieckiej w rejonie stref przemysłowych. ZDW w Łodzi wspólnie z miastem miało zrealizować skrzyżowanie z drogą dojazdową do strefy. Według szacunków inwestycja pochłonie około 5 mln zł. W kosztach partycypuje również miasto. W tym roku miała zostać przekazana docelowa dotacja w wysokości ponad miliona złotych. Okazuje się, że remont został odłożony w czasie. Magistrat poinformował właśnie, że na najbliższej sesji rady miasta podjęta zostanie uchwała w sprawie odroczenia pomocy finansowej na 2021 rok. Miasto w uzasadnieniu uchwały informuje, że ze ZDW w Łodzi ze względu na pandemię COVID-19 przesunęło realizację inwestycji na przyszły rok.

- Wobec czego zachodzi konieczność zawarcia aneksu do umowy dotyczącego zmiany terminu realizacji zadania i udzielenia pomocy finansowej w 2021 roku – informuje Ilona Ostrowska, dyrektor wydziału inwestycji w magistracie.

Marcin Nowicki, rzecznik prasowy ZDW w Łodzi przyznaje, że sytuacja z koronawirusem na pewno utrudniała przygotowania do uruchomienia inwestycji, jednak jak przyznaje, powód przełożenia rozpoczęcia remontu jest jeszcze jeden.

- W przypadku skrzyżowania na ulicy Czaplinieckiej, chodzi również o konieczność podpisania porozumienia z miastem Bełchatów w sprawie współdziałania na etapie realizacji tej inwestycji, przy budowie jego sieci wodociągowej. Dopiero po tym będzie można ogłosić przetarg na roboty i realizować budowę. Porozumienie to jest uzgadniane – mówi Marcin Nowicki.

Wszystko wskazuje na to, że opóźnione będą również pozostałe etapy rozbudowy DW 484 na odcinkach Zelów-Podwody-Wola Mikorska-Bełchatów. Początkowo mówiło się o 2021 roku, jako dacie rozpoczęcia tej inwestycji, teraz ZDW w Łodzi jako najwcześniejszy termin wskazuje końcówkę przyszłego roku.

- Jesteśmy na etapie pozyskiwania decyzji środowiskowej, potem będziemy występować o pozwolenie ZRID, więc najwcześniej uruchomienie inwestycji można planować pod koniec 2021 roku – mówi Marcin Nowicki.

Remont drogi pomiędzy Bełchatowem i Zelowem zakłada rozbudowę jezdni na blisko 11 km wraz z jej poszerzeniem do 7 metrów, budową chodników, zatok, odwodnienia, ścieżek rowerowych, oświetlenia. Ze względu na zakres robót, zadanie podzielone będzie na etapy. ZDW w Łodzi rozpoczęcie remontu poszczególnych odcinków uzależnia od środków, jakimi będzie dysponować województwo. Szacunkowa wartość całej inwestycji to ponad 60 mln zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE