Reklama

W najbliższy weekend przestawiamy zegarki. Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Opublikowano:
Autor:

W najbliższy weekend przestawiamy zegarki. Czy to już ostatnia zmiana czasu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W najbliższy weekend, z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki i przechodzimy na czas zimowy. To oznacza, że wskazówki z godz. 3.00 „powędrują” na 2 rano.

Zyskamy godzinę snu, szybciej o poranku zacznie robić się jasno, ale i wieczory będą dłuższe. Niewykluczone, że ta zmiana może być jedną z ostatnich, bo przeprowadzone w całej Unii Europejskiej konsultacje społeczne jasno wskazały, że powinna być zniesiona.

Raport Fundacji Republikańskiej "Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu" wskazuje np. na szkodliwe skutki społeczne zmiany czasu takie, jak: kłopoty z bankami, większa liczba wypadków drogowych oraz opóźnienia kolejowe. Zmiana czasu kojarzona jest także z bezsennością, problemami z koncentracją, rozdrażnieniem oraz mniejszą wydajnością w ciągu dnia.

W Polsce zmiana czasu funkcjonuje nieprzerwanie od 1977 roku. Czas letni wprowadzany jest również w blisko 70 państwach. Być może 2018 rok będzie ostatnim, w którym przestawimy zegarki w naszym kraju. Zgodnie z propozycją posłów PSL z 2017 roku, którą poparła sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych, Polska miałaby zrezygnować ze zmiany czasu i pozostać tylko i wyłącznie przy czasie letnim.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE