Reklama

Reklama

W 2021 roku podwyżki mocno uderzą bełchatowian po kieszeni. Za co zapłacimy więcej niż przed rokiem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W 2021 roku podwyżki mocno uderzą bełchatowian po kieszeni. Za co zapłacimy więcej niż przed rokiem?  - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mieszkańcy Bełchatowa będą musieli niestety głębiej sięgnąć do kieszeni, bo na opłaty wydadzą znacznie więcej niż przed rokiem. Rozpoczęty 2021 rok mocno nadwyręży domowe budżety kolejnymi podwyżkami. Za co więc zapłacimy więcej?

Reklama

Od stycznia rosną opłaty za prąd. To efekt zatwierdzenia przez Urząd Regulacji Energetyki nowych taryf. Eksperci wyliczają, że za energię elektryczną zapłacimy nawet do 11-12 proc. więcej niż przed rokiem. W rachunkach za prąd pojawią się nowe pozycje to m.in. tzw. opłata mocowa. Rząd zapewnia, że ma ona podnieść bezpieczeństwo energetyczne kraju, a z pozyskanych w ten sposób środków będą utrzymywane rezerwy energii. Wysokość tej opłaty będzie zależeć od ilości zużytej energii. Wyniesie od 2,30 zł do 12,87 zł miesięcznie. Łatwo więc policzyć, że w przypadku większego domostwa sama opłata w skali roku wygeneruje „dodatkowy rachunek” wynoszący ok. 130-140 zł.

Niestety dla bełchatowian nowy rok to kolejna podwyżka za wywóz śmieci. Rada miasta uchwaliła już nową stawkę. Od stycznia zapłacimy aż 26 złotych od osoby za segregowane odpady. To aż o 7 złotych więcej niż w 2020 roku. Według nowej stawki 4-osobowa rodzina zamiast 76 złotych, jak dotychczas, zapłaci aż 104 zł miesięcznie. Do ogłoszonego jesienią przetargu na zagospodarowanie odpadów zgłosił się tylko Eko-Region. Cena jaką zaoferował to 15,4 mln zł czyli o 2,6 mln zł więcej niż przed rokiem. Spółka wyższą cenę tłumaczy przede wszystkim z kosztami gospodarowania odpadów.

Od początku 2021 roku w Bełchatowie zaczęły obowiązywać nowe stawki podatku od nieruchomości uchwalone przez radę miasta. Niestety samorząd zdecydował się na maksymalną podwyżkę. Od stycznia podatek w zależności od gruntu wzrośnie od 0,02 zł do 0,19 zł za metr kwadratowy, natomiast w przypadku budynków lub ich części od 0,04 zł do aż 0,94 zł. Jak mocno odczują to mieszkańcy?  W przypadku mieszkania o pow. 60 m kw. podatek wzrośnie łącznie o 4,80 zł. Większy będzie za dom z garażem. Przy założeniu, że budynek mieszkalny ma np. 130 m kw. to podatek wzrośnie ze 105,30 zł do 110,50 zł (5,20 zł podwyżki w skali roku). Jeśli dom posiada garaż np. o pow. 18 m kw to podatek wzrośnie ze 144,90 zł do 150,66 zł, a za działkę 600 m kw. z 300 do 312 zł. Łącznie podliczając właściciel domu zapłaci prawie o 23 zł więcej.

Z podwyżką muszą liczyć się też osoby prowadzące działalność gospodarczą. Na przykład za budynek o pow. 100 m kw. podatek wzrośnie z 2.390 zł do 2.484 zł. Dodatkowo za grunty (przy powierzchni 400 m kw) wzrosną z 380 zł do 396 zł. Łącznie osoba prowadząca działalność posiadająca taki przykładowy obiekt zapłaci o 110 zł więcej.

Początek nowego roku dla bełchatowian oznaczać będą też wyższe rachunki za ogrzewanie. Nowe taryfy i to dwukrotnie zmienił koncern PGE GiEK jesienią ub. roku, ale tak naprawdę 9,7 proc. podwyżki za ciepło odczujemy mocniej właśnie teraz w styczniu i lutym, gdy grzać w domach trzeba będzie bardziej w związku z niskimi temperaturami. Warto jednak zauważyć, że zmieniona przez PGE GiEK taryfa stanowi zazwyczaj połowę kosztów za ciepło. PEC swoją stawkę za przesył energii cieplnej uzgodni z Urzędem Regulacji Energetyki dopiero w marcu. Raczej nie ma się co łudzić, że pozostanie ona na obecnym poziomie.

W połowie 2021 roku czeka nas jeszcze zapewne podwyżka opłat za wodę i ścieki. Wówczas rada miasta będzie głosowała nad nowymi stawkami, które zaproponuje miejska spółka Wod-Kan. Ostania podwyżka była w 2018 roku. Od tego czasu za metr sześcienny wody płacimy 4,32 zł, a za ścieki 7,29 zł. Ile to będzie od czerwca 2021 roku? Dowiemy się za kilka miesięcy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy