Reklama

Urzędnicy informują: Zapłać teraz z dużym upustem lub spłacaj przez 20 lat

Opublikowano:
Autor:

Urzędnicy informują: Zapłać teraz z dużym upustem lub spłacaj przez 20 lat - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zbliża się koniec czasu, w którym będziemy mogli skorzystać z 60 procentowej bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Na "promocję" możemy liczyć tylko do końca roku. Jak z niej skorzystać?

Osoby, które są właścicielami domów czy mieszkań stojących na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, z początkiem tego roku stali się też właścicielami wspomnianych gruntów. Nie obowiązują już więc koszta związane z użytkowaniem wieczystym. Zapisy ustawy narzuciły jednak tzw. opłatę przekształceniową. Kwotę można rozłożyć na 20 wygodnych rat (jedna rata na rok) lub spłacić od ręki. Drugie rozwiązanie będzie zdecydowanie bardziej opłacalne, możemy bowiem liczyć na upust, nawet do 60%.

A czy możemy na tym realnie zaoszczędzić? Okazuje się, że tak. Opłata przekształceniowa to 20 krotność rocznej stawki za użytkowanie wieczyste, które wahają się w granicach kilkuset złotych. Zakładając więc średnią 500 zł, daje nam to kwotę 10 tys. zł. Płacąc od ręki zaoszczędzimy więc 6 tys. złotych.

- Właściciele, których obowiązuje opłata przekształceniowa, najpierw otrzymają z magistratu zaświadczenie. Ich większość urzędnicy już dostarczyli lub rozesłali. Po jego otrzymaniu trzeba na piśmie (można skorzystać z gotowych druków lub napisać samemu) zgłosić do Urzędu Miasta Bełchatowa chęć wniesienia opłaty jednorazowej. Osoby, które chciałyby skorzystać z upustu muszą to załatwić do końca tego roku. Bonifikata obowiązuje wyłącznie do 31 grudnia. Jeśli więc, ktoś chce z niej skorzystać musi do końca roku zadeklarować chęć uiszczenia opłaty jednorazowej i ją uregulować. Właścicielom, którzy nie zdecydują się na jednorazową opłatę przekształceniową, automatycznie pozostaje płatność w ratach przez 20 kolejnych lat. - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Pieniądze można zapłacić gotówką w urzędzie przy ul. Kościuszki 1 lub przelać na konto bankowe magistratu. Wszystkie dodatkowe informacje znajdziecie po nr telefonu 44 733 51 78 lub w urzędzie, pokój 403.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE