Reklama

Reklama

Upadek GKS Bełchatów staje się faktem. Klub wydał oficjalny komunikat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Upadek GKS Bełchatów staje się faktem. Klub wydał oficjalny komunikat - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia GKS Bełchatów nie przystąpi do rozgrywek w rundzie rewanżowej 2. ligi. Powodem jest olbrzymie zadłużenie spółki. To czarny dzień w historii górniczego klubu.

Reklama

To niestety czarny dzień w historii górniczego klubu. GKS Bełchatów poinformował w oficjlanym komunikacie, że nie przystąpi do rozgrywek 2. ligi  w rundzie rewanżowej. Powodem jest olbrzymie zadłużenie spółki. Rada nadzorcza oraz większościowy akcjonariusz przeprowadzili weryfikację "stanu organizacyjno-finansowego". Te niestety pokazały w jak trudnej sytuacji finansowej jest bełchatowski klub. 

Jak czytamy w komunikacie, w konsekwencji narastającego od 10 lat zadłużenia, poziom zobowiązań na koniec 2021 r. wyniósł aż 7 mln zł. Na kwotę składają się zobowiązania wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, pracowników oraz kontrahentów. Zasadniczą część tej kwoty (ok. 4 mln zł) stanowią zobowiązania publiczno-prawne.

- Funkcjonowanie Spółki w poprzednich latach było możliwe dzięki podpisywanym porozumieniom z urzędami i rozkładaniu zobowiązań na raty. Działanie to podlega regulacjom rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie pomocy de minimis i pomocy publicznej, która limituje wysokość takiej pomocy (w tym umorzenie odsetek ZUS, umorzenie opłat publicznych, rozłożenie na raty płatności zaległości podatkowych) do poziomu 200.000 euro w ciągu trzech lat kalendarzowych - czytamy w komunikacie. 

Spółka informuje, że decyzje podjęte w ub. roku  spowodowały wykorzystanie niemalże pełnego limitu dla GKS Bełchatów, a to oznacza brak dalszej możliwości rozłożenia w czasie zobowiązań, które trzeba spłacić w najbliższych miesiącach. Klub zaznacza, że do przeprowadzenia procesu licencyjnego, uregulowania zobowiązań oraz pokrycia kosztów bieżącego funkcjonowania w rundzie wiosennej spółka potrzebowałaby ok. 6,5 mln zł.


- Biorąc pod uwagę niezwykle krótki czas do rozpoczęcia rundy oraz na pozyskanie dodatkowego finansowania umożliwiającego regulowanie przyszłych zobowiązań Spółki, Zarząd nie ma możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań w postaci m.in. kontraktów zawodników oraz zapewnienia przystąpienia do zaplanowanego na najbliższą sobotę ligowego meczu ze Śląskiem II Wrocław - czytamy w komunikacie. 

W następnych dniach podjęte mają zostać kolejne kroki dotyczące przyszłości spółki i drużyny.

Wymowny wobec całej sytuacji okazał się wpis na twiterze trenera brunatnych - Kamila Sochy. 

- Można już gasić światło... - napisał trener GKS Bełchatów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy