Reklama

Reklama

Bóle mięśni, drgawki, omdlenia, a nawet zgony. Jak pacjenci reagują na szczepienie w powiecie i województwie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pacjent.gov.pl | zdj. poglądowe

Bóle mięśni, drgawki, omdlenia, a nawet zgony. Jak pacjenci reagują na szczepienie w powiecie i województwie?  - Zdjęcie główne

foto pacjent.gov.pl | zdj. poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już kilka milionów Polaków przyjęło szczepionkę przeciwko COVID-19. Z całego kraju słychać też niestety doniesienia o niepożądanych odczynach poszczepiennych. Ile osób w powiecie bełchatowskim zgłaszało problemy po przyjęciu zastrzyków?

Reklama

W prowadzonych przez rząd statystykach z dnia na dzień przybywa też osób, które po przyjęciu szczepionki doświadczyły problemów na tle zdrowotnym – tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych. Prowadzone przez rząd statystyki mówią na chwilę obecną o 5 297 takich przypadkach. Najczęściej pacjenci zgłaszają ból w miejscu ukłucia czy gorsze samopoczucie. Nie brakuje jednak groźniejszych powikłań – statystyki wskazują też na kilkanaście zgonów.

Jak sytuacja wygląda w powiecie bełchatowskim i województwie łódzkim? Według danych opublikowanych na rządowych stronach, w całym powiecie bełchatowskim zaszczepiło się do tej pory 11 344 mieszkańców. Statystyki wskazują, że niepożądane odczyny poszczepienne zgłosiło 28 osób, czyli 0,2% zaszczepionych. W większości dolegliwości były niegroźne, jak ból w miejscu ukłucia, czy ogólne osłabienie. Najpoważniejszy z lokalnych przypadków powikłań miał miejsce pod koniec stycznia, kiedy to zaszczepiona kobieta dostała zawrotów głowy, nudności, potów oraz gorączki. Ostatecznie znalazła się w stanie przedomdleniowym i wymagała dwudniowej hospitalizacji.

Dane z całego województwa łódzkiego wskazują, że problemy po przyjęciu zastrzyku zgłosiło 0,07% wszystkich zaszczepionych. W statystykach widnieje 276 takich przypadków, a remedium przyjęło w sumie 372 780 mieszkańców.

W skali województwa łódzkiego  widać jednak dużo poważniejsze przypadki powikłań poszczepiennych. Mowa tu o wysokiej, przekraczającej nawet 40 stopni gorączce, drgawkach, zaburzeniach rytmu serca, światłowstręcie czy zapaleniach stawów. Odnotowano również 4 zgony wśród osób, które wcześniej przyjęły szczepionkę. W tym miejscu jednak należy zaznaczyć, że oficjalne dane wykazują związek czasowy pomiędzy przyjęciem preparatu a śmiercią pacjenta. Nie są one potwierdzeniem bezpośredniej przyczyny zgonu. Takich przypadkó w całym kraju odnotowano 38.

Program szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce rozpoczął się 27 grudnia 2020 roku, a jako pierwsi preparat przyjęli medycy. Od tego czasu do kraju dostarczono już ponad 6,5 miliona dawek szczepionek, a zastrzyk przyjęło 3,6 miliona obywateli – niemal 2 miliony osób otrzymały już dwie dawki szczepionki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy