Reklama

Susza dotknęła tysiące gospodarstw. Rolnicy z powiatu bełchatowskiego mogą składać wnioski o oszacowanie strat

Opublikowano:
Autor:

Susza dotknęła tysiące gospodarstw. Rolnicy z powiatu bełchatowskiego mogą składać wnioski o oszacowanie strat - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 3 lipca Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedział pomoc dla rolników, którzy są poszkodowani przez suszę. Zaczyna się szacowanie strat, a teren naszego województwa również został włączony do regionów zagrożonych klęską. Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o pomoc finansową w przeciągu kilku najbliższych dni zobligowani są do złożenia stosownych wniosków o oszacowanie strat w swoich uprawach.

Jak informuje szef resortu rolnictwa susza przede wszystkim występuje na gruntach w pasie od granicy niemieckiej (woj. lubuskie, część Wielkopolski), przez województwa centralne (między innymi łódzkie i część Mazowieckiego) i w kilku lokalizacjach innych województw. Według raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, susza rolnicza wśród upraw zbóż jarych dotknęła ponad 1200 polskich gmin. Obecnie wójtowie informują rolników o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód w uprawach rolnych i tak też jest w powiecie bełchatowskim.

Zgodnie z procedurą gminy wskazane przez IUNG składają wniosek do właściwych wojewodów o powołanie komisji. Te z kolei będą szacować straty u rolników, aby tak się stało niezbędnym jest, by każdy zainteresowany rolnik zgłosił się do przynależnego mu urzędu gminy ze stosownymi dokumentami. Komisja przygotowuje protokół, ten po podpisaniu przez wojewodę trafia do rolnika. Później każdy poszkodowany rolnik będzie mógł ubiegać się o pomoc finansową.

W gminie Drużbice czas na złożenie wniosku o oszacowanie szkód w gospodarstwach upływa 17 lipca. W gminie Szczerców dokumenty będą przyjmowane w terminach: 9, 10 i 11 lipca. W gminie Rusiec, podobnie jak w gminie Zelów i Kluki z wnioskiem można zgłaszać się do 15 lipca. W gminie Kleszczów komplet dokumentów można składać do 25 lipca, a w gminie Bełchatów do 26 lipca. Jak wyraźnie podkreślają urzędnicy wnioski złożone po wyznaczonych terminach nie będą rozpatrywane, podobnie będzie jeśli dokumenty będą niekompletne.

Druk wniosku oraz załączników można pobrać w poszczególnych urzędach gmin lub na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego: TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE