Reklama

Reklama

Stres przyczyną długotrwałego bólu głowy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Stres przyczyną długotrwałego bólu głowy - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ostatnio wyjątkowo często boli mnie głowa. Zauważyłam, że dzieje się tak, gdy mocno się zdenerwuję. Niestety, z powodu ogólnej sytuacji, zdarza się to już kilka razy w tygodniu. Zaczyna się łagodnie, aby przejść do pulsowania w skroniach. Czy to może mieć związek ze stresem? Jestem chora fizycznie czy psychicznie? - pyta Sylwia

Reklama

Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Ból głowy oczywiście może mieć związek ze stresem. Gdy występuje długotrwale, prowadzi do "wyrzutu" adrenaliny i noradrenaliny nadnerczy, co powoduje zwiększone ciśnienie tętnicze krwi i dolegliwości bólowe. Właśnie tak organizm odpowiada na sytuacje stresowe. Przewlekły stres najpierw prowadzi do zmian fizycznych, nadciśnienia, wyczerpania organizmu, a potem do zmian psychicznych. Potrafi zmienić naszą gospodarkę hormonalną i powodować zaburzenia psychiczne - zespół stresu pourazowego, nerwice czy zaburzenia snu.

Objawy stresu w naszym organizmie mogą być różne i mieć zmienne nasilenie – ból głowy może mieć formę lekkiego nacisku lub wręcz silnej migreny. Stres może też przybierać postać rozdrażnienia, zmęczenia i bezsenności. Niektórzy pacjenci borykają się z chronicznym bólem głowy, który pojawia się więcej niż dwa razy w tygodniu przez kilka miesięcy.

Ból spowodowany stresem nie ma swojego źródła w urazach mózgu ani poważnych chorobach. Zaczyna się chociażby od codziennego zamartwiania się, gdy człowiek zatrzyma się w tym samym schemacie myślowym. Przez to dochodzi do zmęczenia umysłu i bólu głowy spowodowanego przez stres. Nie wywołuje on większych szkód, gdy jest niewielki lub tymczasowy, jednak gdy trwa przez długi czas, ciało znajduje się w ciągłym stanie pobudzenia. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest obniżenie odporności organizmu, uczucie wycieńczenia, wspomniane bóle głowy, ale też inne nieprzyjemne objawy. Ból może być silniejszy w okolicach skroni, skóry głowy oraz tylnej części szyi. Pacjent może mieć trudności z zasypianiem, odczuwać bóle mięśni w okolicach ramion ramion, szyi i górnej części pleców, może też występować nadwrażliwość na zmiany pogody, hałas oraz światło.

Ze stresem i nerwami można radzić sobie za pomocą ziołowych środków, zmiany nastawienia do życia i na nowo poustawiania priorytetów. Jak wiadomo, przejmowanie się wszystkim do niczego dobrego nie prowadzi. Każdy powinien mieć czas, by odetchnąć od codziennych problemów, odpocząć - także aktywnie - wybierając się na regularne dotleniające spacery na świeżym powietrzu. Na problemy dnia codziennego spojrzeć z dystansem i pewne rzeczy po prostu "odpuścić". Jeśli te próby się nie powiodą i ból głowy będzie się utrzymywać, sugeruję kontakt z lekarzem psychiatrą, wskazana może być także psychoterapia. 

 

Dr n med. Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

 

Klinika Wolmed
Dubie 1A
97-420 Szczerców
www.wolmed.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy