reklama
reklama

Strażnicy miejscy w Bełchatowie dostaną znaczną podwyżkę. Komendant pochwala, niektórzy radni nie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Strażnicy miejscy w Bełchatowie dostaną znaczną podwyżkę. Komendant pochwala, niektórzy radni nie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaRadni miasta zdecydowali o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na podwyżki dla straży miejskiej. Nie brakuje jednak przeciwników takiego pomysłu. O jakiej kwocie mowa?
reklama

Podczas ostatniej sesji rady miasta podjęto uchwałę o zmianach w budżecie. Przesunięto 330 tys. złotych na podwyżki dla strażników miejskich. Pomysł nie spodobał się wszystkim radnym.

Marcin Rzepecki z Nowej Lewicy złożył nawet wniosek o przesunięcie tej kwoty do puli podwyżek przeznaczonych dla urzędników. Nie jest tajemnicą, że radny od dawna jest orędownikiem likwidacji straży miejskiej w naszym mieście.

- Dalsze zwiększanie finansowania straży miejskiej jest niezasadne, bo te podwyżki będą kosztowały budżet rocznie kolejne pół miliona złotych – mówi Marcin Rzepecki.

Jak dodaje, według raportów przedstawianych radnym, strażnicy wykonują rocznie ok. 14 tys. interwencji, co daje około 40 interwencji dziennie. Jego zdaniem tego nie widać w mieście.

reklama

- Rozmawiam z mieszkańcami i nie mają takiego poczucia, że strażnicy są widoczni w mieście i interweniują, gdy tego potrzeba. Czy to jest efektywna służba? Moim zdaniem zdecydowanie nie. Uważam, że spokojnie ich zadania mogliby wykonywać pracownicy niektórych spółek miejskich czy policja, która ma większe kompetencje – uważa Rzepecki.

Co ciekawe, pomysł Rzepeckiego poparł też radny Prawa i Sprawiedliwości, czyli koalicji rządzącej w mieście.

- Nie jestem za likwidacją straży miejskiej, ale uważam, że należy ich bardziej zdopingować do pracy, aby byli bardziej widoczni w mieście i zaprowadzili większy porządek na skwerach i w parkach. Takie mam sygnały od mieszkańców, którzy narzekają, że interwencji strażników jest zbyt mało, jeśli chodzi o utrzymanie porządku w mieście – mówi Michał Wyczachowski, radny PiS.

reklama

Ostatecznie wniosek radnego Rzepeckiego upadł, a podczas obrad przegłosowano zmiany w budżecie, które zagwarantują strażnikom podwyżki. Jak do zarzutów niektórych radnych odnosi się szef strażników miejskich w Bełchatowie?

- Nie zgadzam się z takimi zarzutami, one są podyktowane kalkulacją polityczną na pozyskanie elektoratu niezadowolonego być może z pracy straży, a być może tych, którzy zostali przez nas ukarani. Nie zawsze wszyscy są zadowoleni, bo są ludzie, którzy popełniają wykroczenia i taka osoba ukarana ma zdanie odrębne. Taka jest nasza praca, że musimy ludzi karać za wykroczenia i oni nas mogą nie lubić. Nam zależy na spokojnych mieszkańcach, porządku w mieście, a niekoniecznie na dobrym samopoczuciu ludzi, którzy wchodzą w konflikt z prawem  – mówi Piotr Barasiński, komendant Straży Miejskiej w Bełchatowie.

reklama

Jak podkreśla, strażnicy od wielu lat wykonują prace na terenie całego miasta jeśli chodzi m.in. o prewencję, zapewnienie czystości i porządku. Podejmują też działania w każdym przypadku zgłaszanym przez mieszkańców, a także sprawach przekazywanych przez policję. Funkcjonariusze interweniują też np. w licznych przypadkach zgłoszeń o osobach bezdomnych. Zajmują się też zabezpieczaniem imprez miejskich. Komendant Barasiński przyznaje, że zwiększenie wynagrodzenia zmniejszy dysproporcję w zarobkach względem innych służb mundurowych.

Na jaki wzrost uposażenia mogą liczyć pracownicy Straży Miejskiej w Bełchatowie?

Jak informuje Kryspina Rogowska, rzecznik prasowy bełchatowskiego magistratu, podwyżki wyniosą 700 zł brutto, a decyzję podjęto w związku z odczuwalnym wzrostem inflacji.

- Podwyżki będą naliczane od września z wyrównaniem za sierpień 2023 r. - mówi Kryspina Rogowska.

Obecnie w straży miejskiej zatrudnionych jest 21 funkcjonariuszy oraz 3 osoby cywilne, które zajmują się administracją i obsługą techniczną monitoringu miejskiego. Obecnie średnia zasadnicza pensja strażnika miejskiego w Bełchatowie wynosi 4 150 zł (brutto).

- Od wielu lat mamy te wynagrodzenia inne niż policjanci, dlatego ta podwyżka bardzo cieszy funkcjonariuszy, zresztą sami występowali wielokrotnie o nią, bo koszty życia rosną. Ta podwyżka zbliża nasze wynagrodzenia do standardów płacowych w służbach państwowych, wykonujących podobne lub takie same zadania. Tym samym likwidujemy nadmierną dysproporcję w zarobkach – uważa Piotr Barasiński.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama