Reklama

Startuje "maraton" niedziel handlowych...

Opublikowano:
Autor:

Startuje "maraton" niedziel handlowych... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 2019 rok przyzwyczaił nas do jednej niedzieli handlowej w miesiącu. Okazuje się, że w 2020 roku zakaz ten będzie jeszcze bardziej rygorystyczny. Mimo to, według ustawy ograniczającej handel, w grudniu będzie ich więcej. Pierwsza niedziela handlowa już dziś. Ile kolejnych przed nami?

W 2018 roku obowiązywały jeszcze dwie niedziele handlowe w miesiącu, natomiast od 2019 jest tylko jedna, czyli ostatnia w każdym miesiącu. Ograniczenie handlowe nie dotyczy kawiarni oraz obiektów restauracyjnych czy bawialni dla dzieci. Ponadto, za sklepową ladą w mniejszych punktach może stanąć jedynie pracodawca. Do wyjątków zaliczają się także kioski na dworcach, apteki, kwiaciarnie, piekarnie oraz poczty, itp. Reszta punktów sprzedaży oraz zakładów ma bezwzględny zakaz prowadzenia interesu w niedziele wolne od handlu, a jego złamanie grozi karą do 100 tys. zł.


Według ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku 2018 roku, zakaz handlu przed świętami Wielkiej Nocy oraz Bożego Narodzenia jest nieco elastyczniejszy. W tym roku, w grudniu zakupy w dodatkową niedzielę będzie można zrobić 15.12, 22.12 oraz w standardową ostatnią niedzielę miesiąca - 29.12 przed sylwestrem.


W roku 2020 prawo będzie jeszcze bardziej zaostrzone, ponieważ planowanych jest tylko siedem niedziel handlowych w ciągu roku, w tym aż dwie w grudniu. Zakupy zrobimy wtedy w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedną niedzielę przed Wielkanocą oraz cztery dodatkowe - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.


Niedziele handlowe w 2020 roku:

  • 26 stycznia 2020 r.
  • 5 kwietnia 2020 r.
  • 26 kwietnia 2020 r.
  • 28 czerwca 2020 r.
  • 30 sierpnia 2020 r.
  • 13 grudnia 2020 r.
  • 20 grudnia 2020 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE