Reklama

Środek rakotwórczy w kaszach! Zobacz, które marki są skażone

Opublikowano:
Autor:

Środek rakotwórczy w kaszach! Zobacz, które marki są skażone - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia FoodRentgen oraz Fundacja Konsumentów zdecydowały się przebadać 10 najpopularniejszych kasz gryczanych pod względem występowania w nich szkodliwego glifosatu. Jak się okazało, w 6 produktach wynik wyszedł pozytywny. W związku z wydanym raportem, koncern Lidl wycofuje ze swoich sklepów kaszę gryczaną z zawartością tego składnika.

Glifosat to jeden ze składników herbicydu Roundup wprowadzonego na rynek w 1974 roku. Jest to produkt dość powszechny w stosowaniu do zwalczania chwastów przez rolników. W 2015 roku jednak, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaklasyfikowała Roundup jako środek, który może wywoływać raka. Mimo to, środek można stosować na terenie Unii Europejskiej do 2022 roku.
Przedstawiciele organizacji FoodRentgen oraz Fundacji Konsumentów przyznają, że zdawali sobie sprawę z problemu stosowania tego szkodliwego produktu przez rolników do suszenia ziaren gryki czy prosa. Mieli jednak nadzieję, że wyniki nie będą tak niepokojące. Na 10 zbadanych produktów różnych kasz gryczanych, tylko 4 nie miały w zwartości glifosatu, w 4 innych przekraczała ona normę, a w 2 pozostałych wykryto jedynie śladowe jej ilości.
Okazało się, że w jednym z wielkich koncernów spożywczych kasza ze znaczną zawartością tego szkodliwego składnika znalazła się na półkach. Mowa tu o Lidlu, który szybko zareagował na wyniki raportu i rozpoczął procedurę wycofania swojego markowego produktu z marketów. FoodRentgen oraz Fundacja Konsumentów wyodrębniły jeszcze trzy firmy produkujące kasze gryczane, w których wykryły przekroczenia pozostałości glifosatu na poziomie 3-7 krotności obowiązującej normy, która wynosi 0,1 mg/kg. Takimi produktami są:
  • Kasza gryczana prażona 400 g, Sanko Sp. z o.o.
  • Janex Kasza gryczana prażona 1 kg
  • Cenos Kasza gryczana biała 400 g.
Więcej na ten temat można wyczytać we wspomnianym raporcie - TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE