Reklama

Reklama

Smog dusi Bełchatów. Jakim powietrzem oddychamy w ostatnich dniach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Smog dusi Bełchatów. Jakim powietrzem oddychamy w ostatnich dniach? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Normy jakości powietrza w Bełchatowie w ostatnich dniach są regularnie przekraczane. Wraz z nadejściem fali zimna, bełchatowianie posiadający tradycyjne kotły grzewcze w swoich domach spalają więcej węgla, a niestety często do spalenia wrzucają też przedmioty, które niekoniecznie się do tego nadają. Ile wynosiło stężenie pyłów PM 2.5 oraz PM 10?

Reklama

Spadek temperatur, duża wilgotność i bezwietrzna pogoda sprawiły, że w ostatnich dniach mieszkańcy Bełchatowa, jak i też wielu miast w Polsce, muszą zmagać się z dużo gorszej jakości powietrzem, a często nawet z potężnym smogiem. Wielu właścicieli prywatnych posesji, posiadających tradycyjne ogrzewanie, mocniej pali w domowych kotłach, co niestety... widać i czuć. Z wielu kominów w mieście unosi się szary dym, a oddychanie w bliskim sąsiedztwie jest trudne, co potwierdzają sami spacerujący. 

- Wyszłam z psem wieczorem na spacer. Trudno było oddychać, a w powietrzu unosił się szary dym. Smród był nie do opisania - relacjonuje mieszkanka osiedla Żołnierzy POW. 

Pogorszenie jakości powietrza potwierdzają również urządzenia pomiarowe. W poniedziałkowy wieczór (6 lutego) około godz. 23 w centrum Bełchatowa poziom pyłów PM2.5 wyniósł 96 µg/m3 (637 proc. normy). Z kolei w przypadku PM10 był to 115 µg/m3 (254 proc.). Dziś we wtorek (7 lutego) w godzinach przedpołudniowych sytuacja się nieco poprawiła. Dla pyłu PM2.5 było 69 µg/m3 (457 proc.), natomiast dla PM10 80 µg/m3 (178 proc.).

W poniedziałkowy wieczór jeszcze gorsza była sytuacja w pobliskim Zelowie, gdzie w przypadku pyłu PM2.5 przekroczenie normy wyniosło 1151 proc., a ilość pyłu wyniosła 173 µg/m3. Z kolei ilość pyłu PM10 w powietrzu wyniosła 209 µg/m3 (464 proc.)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy