Reklama

Rząd wprowadza stan epidemii! Co to znaczy?

Opublikowano:
Autor:

Rząd wprowadza stan epidemii! Co to znaczy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, że w Polsce zostaje wprowadzony stan epidemii. Dowiedzieliśmy się również, że szkoły pozostaną zamknięte do świąt wielkanocnych, oraz, że kara za nieprzestrzeganie kwarantanny może wynieść nawet 30 tys. zł.

W rozmowie z Wirtualną Polską mecenas Michał Modro wyjaśniał, czym jest stan epidemii i z czym się wiąże.

– Stan epidemii to sytuacja, kiedy już wystąpiła epidemia. Stan zagrożenia poprzedza stan epidemii – wyjaśnia w rozmowie z WP Michał Modro.

Istnieje różnica pomiędzy tymi stanami. Teraz można wprowadzić tzw. “strefy zero”, czyli obszar znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlega on ściśle określonym ograniczeniom i środkom kontroli.

– Minister wydaje rozporządzenie, wskazuje, gdzie wprowadzone są “strefy zero. Dla przykładu, jeżeli dzisiaj najwięcej przypadków zakażeń mamy w województwie łódzkim, to można Łódź uznać za “strefę zero” – mówi prawnik dla WP.

To zaś może wiązać się z czasowym zamknięciem miasta, wprowadzeniem zakazu wyjazdu lub wjazdu do niego, rozmieszczeniem na granicach miasta punktów kontrolnych. Wszystko po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

– Trochę tak, jak zrobiono w Wuhan. Ludzie byli zamknięci w domach, nie mogli wyjeżdżać – dodaje M. Modro..

Podczas stanu epidemii cały czas obowiązują również ograniczenia, które wprowadza stan zagrożenia epidemicznego. Czyli zakaz organizowania imprez masowych, odwołane międzynarodowe loty, kontrole na granicach, zamknięte szkoły i uczelnie.

Wkrótce więcej info.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE