Reklama

Reklama

Rząd chce "przekonać" niezaszczepionych opłatami. "Wszystkie argumenty i różne działania zostały już podjęte"

Opublikowano: śr, 30 cze 2021 10:41
Autor: | Zdjęcie: iStock

Rząd chce "przekonać" niezaszczepionych opłatami. "Wszystkie argumenty i różne działania zostały już podjęte" - Zdjęcie główne

foto iStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Obecnie każdy chętny może przyjąć ochronny preparat za darmo. Ale to się może zmienić i znamy prawdopodobne terminy.

Reklama

Minister zdrowia, Adam Niedzielski przyznaje, że trwa dyskusja o opłatach za szczepienie przeciwko COVID-19. 

„Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października.” – mówi i zaznacza, że nie każdy musiałby płacić. W tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy powyżej 70. lub 75. roku życia.

Wcześniej szczegóły pomysłu ujawniła prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej działającej przy premierze. 

„Szczepionka przeciw COVID-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umowa unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić.” – wyjaśniła dość osobliwą metodę na zachętę Marczyńska. Zaznaczmy, że NFZ za każde wykonane szczepienie płaci placówce zdrowotnej 60 zł.

Według najnowszych danych, od 27 grudnia 2020 - kiedy zaczęły się szczepienia w Polsce - zaszczepiono w pełni 12,8 mln osób. Jak mówi Niedzielski, w naszym kraju około 70 proc. obywateli wyraża chęć przyjęcia preparatu, ale to nadal mało.

„Niestety mam wrażenie, że dochodzimy do pewnego szklanego sufitu. Trudno jest po prostu przekonać tych nieprzekonanych, bo wszystkie argumenty i różne działania zostały już podjęte." – ocenia minister.

Pomysł płatnych szczepień popiera np. prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

„Niektórzy nie szanują tego, co dostają za darmo, wydaje im się, że to nic nie jest warte. Mam wrażenie, że dla części osób wprowadzenie odpłatności za szczepienie może być wychowawcze.” – ocenia i wyjaśnia, że osoby, które chcą przyjąć preparat, będą miały czas do października, aby zrobić to za darmo.

„Jeżeli nie rozumiemy tego, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia i jak powinniśmy to wszystko pozycjonować na tle naszych nielicznych i niewątpliwie bardzo łagodnych objawów niepożądanych, to oczywiście efekt jest taki, jaki jest. Narodowy Program Szczepień niestety spowolnił i musimy zrobić wszystko, żeby było lepiej." - mówi Sutkowski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Piękne myślenie

  Jeśli ktoś nie chce się szczepić, bo nie wierzy w działanie szczepionki, to jeśli wprowadzicie opłaty nic to nie zmieni. Przecież ludzie nie zaczną myśleć trzeba zapłacić tzn że szczepionka działa. Porażka.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -3

  Zaszczepiony

  Zlot foliarzy wirusologów za 3,2,1...

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -1

   Niezaszczepiony

   Ale bym Ci sprzedał buta w twarz. Nie wierzę, że są jeszcze covidioci myślący, że kiedyś wrócą do normalności. Zmądrzejesz to sie odezwij. Czasem tu wpadam.

   • 4 miesiące temu | ocena +1 / -3

    Zaszczepiony2

    Najpierw byś musiał tak wysoko nogę podnieść piwniczaku.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Nigdy nie będę się szczepil buhhhaaa

  Buhhhaaa buhhhaaa dajcie niedzielskuemu te wszystkie szczepionki buhhhaaa buhhhaaa buhhhaaa

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -2

  Hahaha

  Pan Sutkowski ma małe pojęcie o działaniach dydaktyczno-wychowawczych ;) Może by tak studia pedagogiczne skończył, wtedy trafniej dobierał by "zachęty" ;P

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -3

  srooo

  Steve Kirsch, przedsiębiorca z Doliny Krzemowej: “Zawsze się szczepię. Ja i moje 3 córki zostaliśmy zaszczepieni Moderną. Dziś chcę ostrzec innych przed eksperymentalnymi “szczepionkami” przeciw Covid”Niedawno dowiedziałem się, że te szczepionki prawdopodobnie zabiły ponad 25 800 Amerykanów (co potwierdziłem na 3 różne sposoby) i okaleczyły co najmniej 1 000 000 kolejnych. A przecież do mety jesteśmy dopiero w połowie. Musimy WSTRZYMAĆ te szczepionki TERAZ, zanim zginie więcej ludzi. […]„

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -1

  srovid

  buhahahaahaahabuhahahaahaahahahaaaahaha

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -1

  Adolf

  Przyszedł przelew i znów zaczęła się nagonka na niepokornych. Agenda 2030 w toku.