reklama

Rynek mieszkaniowy Bełchatowa w 2024 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rynek mieszkaniowy Bełchatowa w 2024 roku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaBełchatów może kojarzyć się przede wszystkim z kopalnią węgla brunatnego oraz elektrownią. Te dwa ważne ośrodki przemysłowe są źródłem zatrudnienia dla mieszkańców niedużego miasta w województwie łódzkim. Warto zauważyć, że to właśnie Bełchatów został wyróżniony w plebiscycie Newsweek na najlepsze miejsce do życia. Do atutów tego miejsca należy bezpieczeństwo i niski poziom bezrobocia. Jednak ze względu na wysoki stopień uprzemysłowienia w Bełchatowie jakość powietrza jest niska, a lokalnej ludności brakuje dostępu do terenów zielonych. Jak wyglądają tu ceny nieruchomości mieszkalnych?

Plusy i minusy życia w Bełchatowie

Byt wielu mieszkańców Bełchatowa zależny jest od kopalni i elektrowni. Osoby, które nie chcą związać swojego życia zawodowego z tymi ośrodkami, mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Bełchatów już teraz się wyludnia, a przyszłość największych okolicznych zakładów stoi pod znakiem zapytania. Węgiel, który przez lata był najważniejszym źródłem energii w Polsce, aktualnie podlega coraz ostrzejszym regulacjom.

W 2023 kopalnia i elektrownia w Bełchatowie zatrudniała około 14 tysięcy osób. Sporym problemem może być fakt, że okoliczne złoża się kończą, a koncesja na wydobycie obowiązuje tylko do 2026 roku. O faktach tych warto pamiętać, planując życie właśnie w tym mieście.

To, co może przyciągnąć nowych mieszkańców do Bełchatowa to ceny mieszkań. Lokalny rynek nie jest zbyt duży. Aktualnie na portalu Nieruchomosci-olnile.pl znajdziemy tylko 13 ofert sprzedaży lokali mieszkalnych. Kawalerki do remontu wystawiane są tu nawet za 120 tysięcy złotych. Większą popularnością cieszą się oferty sprzedaży domów, których na Nieruchomosci-online.pl znajdziemy 23. Średnia cena ofertowa za metr kwadratowy na rynku wtórnym w sierpniu 2024 wynosiła 5 706 zł. To o połowie mniej niż w Warszawie, Krakowie czy stolicy regionu - Łodzi.

Tak atrakcyjne stawki to zaproszenie dla osób z niewielkim budżetem, które szukają bezpiecznego i spokojnego miejsca do życia. W miasteczku takim jak Bełchatów żyje się wolniej, co wpływa na mniejszy poziom stresu. Niższe są tu również koszty życia co może być sporym atutem dla dużych rodzin.

Miasto w cieniu elektrowni

Bełchatów od zawsze był ośrodkiem przemysłowym i widać to wyraźnie w zabudowie miasta. To tu możemy podziwiać dobrze zachowany dwór z XVIII wieku. Jest to dawna siedziba ówczesnych właścicieli miasta – rodziny Olszewskich. Spacer po starszej części Bełchatowa może być też okazją do wizyty w dwóch pięknych zabytkowych kościołach. Pod miastem znajduje się też sztuczne jezioro z infrastrukturą turystyczną należącą do elektrowni. Na szczęście dziś mogą z niej korzystać nie tylko pracownicy zakładu, ale wszyscy mieszkańcy Bełchatowa.

Choć w mieście nie znajdziemy wielu szkół wyższych, a rynek najmu jest niewielki, ceny mieszkań dla lokatorów są bardzo przystępne. W 2024 lokum w Bełchatowie obejmujące 40 metrów kwadratowych można wynająć za 1 600 złotych za miesiąc. Takie warunki rynkowe sprawiają, że miejsce to może być świetnym miejscem do życia dla młodych ludzi, którzy nie chcą się jeszcze wiązać na stałe z konkretnym adresem.

Aby przeprowadzka do Bełchatowa się opłaciła, trzeba mieć na siebie pomysł. Przed wyzwaniem tym stoją nie tylko osoby, które chcą się tu przeprowadzić, ale i lokalni mieszkańcy. Z chwilą zamknięcia kopalni i elektrowni wielu ludzi pozostaje bez pracy. Na terenach odkrywkowych może powstać więcej jezior, co jest szansą na rozwój turystyki. Na razie perspektywy te pozostają na etapie planów.

Jeśli ceny bełchatowskich nieruchomości są dla nas wystarczającym argumentem, by się tu przenieść, pracy można szukać w innych miastach regionu. Bełchatów dzieli tylko 25 kilometrów od Piotrkowa Trybunalskiego i 50 kilometrów od Łodzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy