Reklama

Ruszyła rekordowa rekrutacja do bełchatowskich szkół. Jednocześnie o miejsca w placówkach ubiega się 2 tysiące uczniów!

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła rekordowa rekrutacja  do bełchatowskich szkół. Jednocześnie o miejsca w placówkach ubiega się 2 tysiące uczniów! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczoraj ruszyła rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. W całym województwie łódzkim trzecie klasy gimnazjum kończy 22,5 tys. uczniów, praktycznie drugie tyle, bo 23,6 tys. zakończy VIII klasy szkół podstawowych. Oba roczniki będą więc kontynuować naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych. Jak wpływa to na proces rekrutacji? Miejsc ma starczyć dla wszystkich.

Zgodnie z informacjami urzędników w całym powiecie bełchatowskim proces właśnie rozpoczętej rekrutacji dotyczy 2 tysięcy uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych. Każdy z uczniów, niezależnie od tego jaką szkołę kończy powinien się zarejestrować w elektronicznym systemie naboru i do 25 czerwca wybrać z jego pomocą szkołę, w której chciałby zdobywać wiedzę po wakacjach.

Rekrutacja dla absolwentów klas VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów będzie przeprowadzona odrębnie, ale dla jednych i drugich uczniów odbywa się tylko i włącznie on -line, za pomocą systemu „Nabór Szkoły Ponadpodstawowe".

- System gromadzi, przetwarza i udostępnia wszelkie informacje, niezbędne do przeprowadzenia rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych. W centralnej bazie danych gromadzone są dane na temat szkół i oddziałów (klas), pełne informacje na temat kandydatów, tj. ich dane osobowe, kontaktowe, preferencje w wyborze szkół i oddziałów oraz osiągnięcia. System automatycznie wyliczy kandydatom punkty, a po zakończeniu gromadzenia i weryfikacji wszystkich danych - z uwzględnieniem uzyskanych przez nich wyników punktowych oraz ich preferencji - dokonuje przydziału kandydatów do oddziałów – informują urzędnicy w wydziału Edukacji, Kultury i Sportu bełchatowskiego starostwa.

Warto podkreślić, że uczniowie „poruszają” się po systemie przy użyciu indywidualnych, imiennych kont, wszystkie wysyłane dane są szyfrowane, a serwery chronione są specjalnymi zabezpieczeniami.

Czy rekrutacja podwójnego rocznika nie spowoduje kłopotów z miejscami w liceach, technikach i szkołach branżowych? Dyrektorzy placówek i pracownicy wydziału Edukacji, Kultury i Sportu bełchatowskiego starostwa podkreślają, że nie, bo szkoły są przygotowane na zwiększoną liczbę uczniów i dysponują odpowiednią liczbą sal dydaktycznych. Każdy z 932 absolwentów szkoły podstawowej i 1049 kończących gimnazjum znajdzie swoje miejsce w szkole od 1 września 2019 roku.

Starostwo szacuje, że w nowym roku szkolnym 2019/2020 do szkół prowadzonych przez samorząd powiatu zostanie przyjętych 70% uczniów kończących naukę w gimnazjum (tj. 652 uczniów) i podstawówkach (734 uczniów). Powstaną odpowiednio 22 oddziały klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych oraz 25 oddziałów szkół ponadpodstawowych.

Poniżej krok po kroku jak powinien przebiegać proces rekrutacji – praktyczne porady dla uczniów

  • Wybierasz trzy szkoły!
Wygenerowany w systemie wniosek z zaznaczoną dowolną liczbą oddziałów w obrębie trzech szkół składa się tylko do szkoły pierwszego wyboru. Wybierając wspomniane trzy szkoły uczeń powinien kierować się następującą kolejnością: I. Pierwsza szkoła to „szkoła marzeń”. II. Druga szkoła to „szkoła racjonalna”. III. Trzecia szkoła to „szkoła na wszelki wypadek”.

  • Nie ograniczaj się w wyborze klas!
Z oferty trzech wybranych szkół należy wybrać maksymalnie dużą liczbę oddziałów. Dziesięć czy dwanaście pozycji na liście preferencji to wcale nie jest zbyt dużo. Kolejność na liście preferencji jest także bardzo ważna. Traktuje się ją jako autonomiczną decyzję kandydata, której już nie będzie można zmienić. Warto zatem ją dobrze przemyśleć.

Jeśli uczeń zostanie zakwalifikowany do jakiegoś oddziału, oznacza to, że oddziały powyżej były dla niego niedostępne, a oddziały poniżej nie były brane pod uwagę.

  • Zawód czy szkoła? Co ważniejsze?
Kandydat do technikum bądź szkoły branżowej musi rozważyć jedną z dwóch opcji. Pierwsza zakłada, że najważniejsza jest szkoła, druga opcja - najważniejszy jest zawód.

Kalendarz tegorocznej rekrutacji prezentuje się w następujący sposób:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE