Reklama

Reklama

Rusza bełchatowska odsłona "Wymiany ciepła". Każdy może włączyć się do akcji!

Opublikowano: czw, 29 lis 2018 10:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Temperatura i data w kalendarzu nie pozostawiają złudzeń – zbliża się zima. W związku z chłodniejszą aurą w Bełchatowie już po raz drugi z inicjatywy PECu rusza ogólnopolska, społeczna akcja „Wymiana ciepła”.

Reklama

Idea jest niezwykle prosta każdy, kto chce podzielić się zimowymi ubraniami może je pozostawić w określonych punktach, a ten kto tych ubrań potrzebuje, może je wziąć. Można przyjść powiesić coś na wieszaku, można przyjść i wziąć z tego wieszaka coś dla siebie. Coś – to znaczy odzież przydatną w okresie zimowym: płaszcze, kurtki, kożuchy, czapki, szaliki, rękawiczki, swetry, bluzy, polary, także buty, a nawet koce.

Ubrania, których już nie używamy, można zostawiać w wyznaczonych punktach wymiany ciepła. W sezonie 2018/2019 w Bełchatowie będzie ich pięć:

 • Jadłodajnia przy ul. Kwiatowej 6 (budynek Fundacji Społecznej „Solidarni”)
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Dąbrowskiego 2
 • Rejon Obsługi Mieszkańców nr 5 przy ul. Czaplinieckiej 68
 • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przy ul. Wojska Polskiego 132
 • Cafe Senior „Raj” przy ul. Energetyków 6 (os. Przytorze)
Punkty wymiany ciepła są tak zorganizowane, by przynoszone przez mieszkańców ubrania mogły być przechowywane w odpowiednich warunkach, pod zadaszeniem. Nie można bowiem ryzykować, że np. zamokną. Wszystkie są też ogólnie dostępne. Chodzi o to, by zarówno darczyńcy, jak i potrzebujący mogli przystąpić do akcji bez trudu czy skrępowania. Odzież, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, przynosić można przez cały okres trwania akcji. Ważne, by ubrania były czyste i w dobrym stanie.

Akcja rusza 1 grudnia i potrwa do końca marca 2019. odwiedzić jeden z pięciu punktów w mieście.

Celem ogólnopolskiej akcji „Wymiana ciepła” jest spontaniczna, ale dobrze zorganizowana pomoc osobom potrzebujących w trudnych, zimowych warunkach. Do Polski pomysł wymiany odzieży przywędrował wprost z Budapesztu i z każdym rokiem włącza się w nią coraz więcej miast. Akcja od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ofiarodawców, jak i potrzebujących. To ważne, by jak najwięcej ludzi angażowało się w taką formę pomagania, bo gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stop. Celsjusza, sytuacja ludzi bezdomnych diametralnie się pogarsza.

- „Wymiana ciepła” to nie jedyna forma pomocy osobom potrzebującym w naszym mieście. Osoby bezdomne i potrzebujące wsparcia skorzystać mogą z zaproszenia do miejskiej jadłodajni przy ul. Kwiatowej 6. Tu od poniedziałku do soboty wydawane są ciepłe posiłki (gorąca zupa z mięsną wkładką), a na niedzielę i święta paczki z suchym prowiantem. Każdego dnia z jadłodajni korzysta około siedemdziesięciu osób. Od czterech sezonów jadłodajnię przy wsparciu miasta prowadzi Fundacja Społeczna „Solidarni”. Tylko w tym roku na działanie miejskiej jadłodajni magistrat przeznaczył prawie 48 tys. zł w ramach konkursu na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi – informują miejscy urzędnicy

Osobom pozostającym bez dachu nad głową z pomocą przychodzi również schronisko dla osób bezdomnych, które mieści się przy ul. Czaplinieckiej 7a. Do dyspozycji potrzebujących jest ok. 40 miejsc. Co ważne, gdy na zewnątrz panuje mróz, schronisko przygotowuje dodatkowo 20 miejsc noclegowych (pobyt w godz. 20:00 – 8:00). Chodzi o to, by w zimowe noce nie zostawiać nikogo bez pomocy. Przebywający w schronisku zobligowani są tylko do jednego, mianowicie do zachowania trzeźwości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Madzia

  Ale gdzie to jest w Bełchatowie, ale gdzie ? Bo chętnie oddam kilka rzeczy

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Ala

  Ilu w Belchatowie ludzi bezdomnych

 • 3 lata temu | ocena +3 / -3

  Ula

  Super sprawa!