Reklama

Ranking Perspektywy 2019. Jak wypadają szkoły z Bełchatowa i regionu?

Opublikowano:
Autor:

Ranking Perspektywy 2019. Jak wypadają szkoły z Bełchatowa i regionu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tradycyjnie z początkiem roku poznajemy najlepsze polskie technika i licea za pośrednictwem rankingu Perspektyw. W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę dane z 2126 liceów ogólnokształcących i 1731 techników. Jak na tym tle wypadają placówki z Bełchatowa i regionu? Zaskoczenia nie ma, ale przyjrzyjmy się tym pozycjom.

Wszystkie szkoły, które były wciągnięte do rankingu musiały spełnić tzw. kryterium wejścia, czyli maturę w maju 2018 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średniej z języka polskiego i matematyki, czyli przedmiotów zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Ponadto w przypadku liceów brano pod uwagę również: sukcesy w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Wśród bełchatowskich liceów najlepszym okazało się I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego. Uplasowało się na pozycji 180 i to dało „Bronkowi” tytuł „Złotej Szkoły 2019”. W skali województwa I LO wypada na doskonałej 14 pozycji i trzeba przyznać, że po raz kolejny zdeklasowało inne licea naszego powiatu, pozostałe są bowiem na zdecydowanie dalszych pozycjach.

Kolejne licea, które w rankingu się znalazły to: Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Kleszczowie i VI Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie, II Liceum Ogólnokształcące im Jana Kochanowskiego i LO Obrońców Praw Człowieka w Zelowie. Kleszczowska placówka zdobyła pozycję 533 (w skali województwa łódzkiego 39 miejsce), a „Herbert” ma miejsce 558 (w skali łódzkiego 42 lokata). „Kochanowski” zdobył 806, a zelowska szkoła 837 lokatę – te wyniki dały wszystkim tytuł „Brązowej Szkoły 2019”

Spójrzmy teraz na szkoły techniczne. Kryteria Rankingu Techników 2019 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

W tym zestawieniu mamy dwóch przedstawicieli – Technikum Nowoczesnych Technologii z Kleszczowa i bełchatowskie Technikum Energetyczne. Tu też bez zaskoczenia, szkoła z Kleszczowa wypada w skali kraju na doskonałej 4. pozycji, a kiedy przyjrzymy się rankingowi wojewódzkiemu to jest to nr 1. „Energetyk” ma miejsce 153, a w skali łódzkiego jest to lokata nr 16.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych i przewodniczących komitetów głównych olimpiad.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE