Reklama

Ranking najbogatszych gmin. Bełchatów daleko, ale dwa samorządy z regionu w pierwszej dziesiątce

Opublikowano:
Autor:

Ranking najbogatszych gmin. Bełchatów daleko, ale dwa samorządy z regionu w pierwszej dziesiątce - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wzorem poprzednich lat Ministerstwo Finansów opublikowało dane na temat dochodów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W zestawieniu figuruje blisko 2,5 tysiąca polskich miast, miasteczek i wsi, w których przeanalizowano dochody z tytułu podatku od nieruchomości i opłat (np. eksploatacyjnej), a także wpływów z CIT i PIT. Zaskoczeni nie ma - ranking po raz kolejny, od wielu lat otwiera gmina Kleszczów. Jak wypadają inne miejscowości z naszego regionu?

Autorzy raportu wzięli pod uwagę dochody jednostek samorządu terytorialnego różnego szczebla: województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, powiatów, miast powiatowych, innych miast i gmin wiejskich.

Ranking najzamożniejszych i najuboższych gmin jasno wskazuje, że biorąc pod uwagę poziom zamożności, jako dochód poszczególnych samorządów dzielony przez liczbę ich mieszkańców, to małe miejscowości, a nie wielkie, miejskie aglomeracje są w tymi najbogatszymi.

Zestawienie otwiera Kleszczów, który z pozycji lidera nie schodzi od ładnych kilku lat - w tej gminie wiejskiej na jednego mieszkańca przypada 31,9 tys. zł. Na trzeciej lokacie znalazła się nieodległa, niespełna pięciotysięczna Rząśnia. Co prawda patrząc na dochód na mieszkańca daleko jej do Kleszczowa, ale kwota 8 634,17 zł na "głowę" wystarczyła by Rząśnia stała się jednym z liderów w swojej kategorii. Na wysokiej 17. pozycji z dochodami na poziomie nieco ponad 4 tys zł. na mieszkańca uplasowała się gmina Szczerców .

Źródła bogactwa tych trzech gmin są te same - to sąsiedztwo energetycznych gigantów PGE, kopalni i elektrowni, które poprzez podatki i opłaty eksploatacyjne regularnie zasilają samorządowe budżety.

Dalej przyglądając się wynikom zestawienia najzamożniejszych nietrudno wyciągnąć wniosek, że to nie wielkość miejscowości, ale sąsiedztwo dużego zakładu przemysłowego, kopalni, elektrowni, huty czy innego przemysłu w największym stopniu decydują o poziomie zamożności danego samorządu. Trzecie bowiem w rankingu znalazły się dolnośląskie Kobierzyce, których dochód per capita to: 5 808,52 zł. Pierwsze miasto w zestawieniu najbogatszych gmin znalazło się dopiero na siódmej pozycji, to Polkowice, które korzystają na obecności kopalni miedzi i spółki KGHM. Dla porównania warto dodać, że w Warszawie dochód na mieszkańca wynosi 3,3 tys. zł.

Jak wypadają inne bełchatowskie samorządy. Na 280. pozycji z dochodem 1878,81 zł jest miasto-gmina Bełchatów, na 512. miejscu są Kluki (1595,31 zł), na 748. Rusiec (1419,29 zł). Dalekie pozycje: 1156. osiągnęła gmina Zelów (1202,99 zł), a 1650. gmina Drużbice (1002,68 zł).

Biorąc pod uwagę podział na szczeble administracji samorządowej, tegoroczne trójki rankingu w poszczególnych jednostkach samorządu prezentują się następująco:

Województwa:

 1. Mazowieckie
 2. Dolnośląskie
 3. Zachodniopomorskie
Stolice województw:

 1. Warszawa
 2. Opole
 3. Wrocław
Miasta na prawach powiatu:

 1. Sopot
 2. Płock
 3. Świnoujście
Powiaty:

 1. Człuchowski
 2. Przysuski
 3. Przasnyski
Miasta powiatowe:

 1. Polkowice
 2. Piaseczno
 3. Zakopane
Miasta inne:

 1. Dziwnów
 2. Krynica Morska
 3. Gniewno
Gminy wiejskie:

 1. Kleszczów
 2. Rewal
 3. Rząśnia


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE