Reklama

Radni chcą odwołania prezesa WOD-KAN. Piotr Kopek odpowiada i oświadcza, że pozwie lokalne media do sądu

Opublikowano:
Autor:

Radni chcą odwołania prezesa WOD-KAN. Piotr Kopek odpowiada i oświadcza, że pozwie lokalne media do sądu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wraz z początkiem środowej sesji Rady Miejskiej, do rąk prezydent Czechowskiej trafiło pismo z wnioskiem o odwołanie prezesa spółki Wod-Kan, Piotra Kopka. Podpisało się pod nim siedmiu radnych: Elżbieta Naturalna, Dariusz Wyszyński, Piotr Wysocki, Joanna Janicka, Karol Kowalski, Michał Wyczachowski i Zdzisław Markiewicz. Piotr Kopek określił sytuację jako polityczną hucpę i oświadczył, że zamierza złożyć pozwy sądowe m.in. przeciwko dwóm bełchatowskim redakcjom.

XLIX Sesja Rady Miejskiej w Bełchatowie rozpoczęła się tematem Wod-Kan Bełchatów, a konkretnie oświadczeniem grupy siedmiu radnych, którzy w piśmie do prezydent Marioli Czechowskiej, zwrócili się z wnioskiem o odwołanie prezesa Piotra Kopka.

Co zarzucają szefowi miejskiej spółki? W piśmie podane są dwa główne powody:

- Niedopełnienie obowiązków wynikających z art. 649 ustaw Kodeksu cywilnego, poprzez nieudzielenie bankowych gwaranci płatności dla firmy AWBUD S.A., umożliwiło wykonawcy odstąpienie od umowy, przyczyniło się do opóźnienia zakończenia ważnej dla miasta inwestycji o 16 miesięcy i wzrost kosztów kontraktu 10 i ok. 1,8 mln złotych. Ponadto niedopełnienie tego obowiązku przez zarząd pozbawiło spółkę możliwości dochodzenia kar umownych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy

- Nieskuteczne przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn.: „Budowa instalacji stabilizacji osadów ściekowych w Zamkniętych Komorach Fermentacyjnych na Oczyszczalni Ścieków w Bełchatowie” i bezskuteczny upływ terminu związania ofertą, spowodował iż wykonawca, który złożył najkorzystniejszą ofertę, nie zawarł umowy ze spółką. Natomiast spółka Wod-Kan poniosła stratę w postępowaniu wadium, tj 400 tys. złotych, ale co istotniejsze, konieczne jest ponownie przeprowadzenie postępowania. Spowoduje to opóźnienie w realizacji tak ważnej dla miasta inwestycji, a ponda to istnieje duże ryzyko, że w przypadku powtórzenia postępowania, nie będzie już możliwe uzyskanie tak korzystnej ceny.

Prezes Piotr Kopek, odnosząc się do przedstawionych zarzutów nazwał oświadczenie polityczną hucpą i jednoznacznie stwierdził, że zarząd Wod-Kan zrobił wszystko co w danej sytuacji powinien zrobić, działając w granicach prawa. Zaznaczył też, że żadna z osób żądających jego odwołania, nie poprosiła zarządu spółki o zabranie głosu w sprawie i wyjaśnienia wrażliwych kwestii.

- Wiedza radnych wnioskujących moje odwołanie jest oparta tylko i wyłącznie na dywagacjach pana Edwarda Olszewskiego [...] Sformułował on wiele nieprawdziwych wniosków, nieprawdziwych zarzutów w stosunku do spółki, do mnie osobiście, jak i do tego postępowania przetargowego - mówi prezes Wod-Kan Piotr Kopek.

Prezes Kopek oświadczył również, że zamierza dochodzić swoich racji w sądzie. Zadeklarował bowiem pozwać Edwarda Olszewskiego o naruszenie dóbr osobistych spółki. Na drogę sądową chce również wejść z dwoma lokalnymi redakcjami, które w jego ocenie umieściły jednostronny materiał z konferencji byłego prezesa Wod-Kan, Edwarda Olszewskiego i nie uwzględniły jego prośby o sprostowanie wyemitowanych materiałów.

- W związku z nieopublikowaniem sprostowań w stosunku do tych dwóch redakcji, spółka Wod-Kan wystąpi do sądu o ochronę dóbr osobistych i jednocześnie wystąpimy do sądu w związku z odmową umieszczenia oświadczenia z przeprosinami w stosunku do pana Edwarda Olszewskiego, który również odmówił nam tego. [...] Będę miał nie lada satysfakcję, jeżeli już zapadną wyroki sądowe i sąd przyzna rację spółce Wod-Kan.

Prezydent Mariola Czechowska zapytana o jej stanowisko w sprawie pisma złożonego przez radnych, oznajmiła, że w ciągu najbliższych dni podejmie decyzję o przeprowadzeniu audytu w spółkce, aby uzyskać rzetelną opinię na temat przedstawianych zarzutów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE