Reklama

Reklama

Przy Kopalni Bełchatów powstała „bliźniacza” Góra Kamieńsk

Opublikowano: 22 lipca 2019 10:21
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 16 lipca KWB Bełchatów zakończyła trwające blisko 17 lat formowanie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców. W praktyce oznacza to, że kolejne po Górze Kamieńsk wzniesienie w pobliżu kopalni osiągnęło już swoją docelową wysokość i kształt, a w kolejnych latach poddane zostanie pełnej rekultywacji w kierunku leśnym. Nowa góra będzie pełniła także funkcję rekreacyjną.

Reklama

Budowę zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców rozpoczęto 21 października 2002 roku. Przez ten czas w pobliżu odkrywki usypano prawie 1 mld m3 nadkładu, czyli ziemi znajdującej się nad pokładami węgla brunatnego. Góra ma ok. 170 m wysokości, a jej obszar wynosi ponad 1156,36 ha. Kopalnia Bełchatów rozpoczęła prace rekultywacyjne na nowo powstałym zwałowisku już w 2003 r. Do końca 2018 r. posadzano na niej aż 3 mln 650 tys. drzew. Za ok. 5 lat góra zostanie w całości zalesiona i przystosowana do budowy bazy wypoczynkowej.

Rekultywacja terenów pogórniczych przy KWB Bełchatów polega na przywracaniu im wartości użytkowych i przyrodniczych. Najlepszym dowodem na to jest w pełni zrekultywowana Góra Kamieńsk, która została usypana podczas powstawania odkrywki, a dzisiaj jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Zakończenie prac przy formowaniu drugiej bełchatowskiej góry oznacza udostępnienie kolejnego fantastycznego miejsca wypoczynku, które oprócz lasów i ścieżek rowerowych, zapewni także inne atrakcje, jak np. pole golfowe, autodrom, hipodrom czy profesjonalny stok narciarski – mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Kopalnia Bełchatów prowadzi działania rekultywacyjne na ogromną skalę. Dotychczas zrekultywowała już ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych i przekazała Lasom Państwowym ponad 1500 ha zrekultywowanych, zalesionych gruntów. Góra Kamieńsk jest obecnie najwyższym wzniesieniem w środkowej Polsce o wysokości 395 m n.p.m. Rekultywacja polegała tu na odtworzeniu gleby oraz zasadzeniu lasów, które dzisiaj są domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym także tych rzadkich. Zimą miejsce to staje się centrum sportów narciarskich, a w cieplejszych porach roku zalesione wzgórze jest miejscem turystyki rowerowej i pieszej.

Po całkowitym zakończeniu eksploatacji, bełchatowska kopalnia stanie się rajem dla miłośników sportów wodnych.

Przeszło 4 000 hektarów – taką powierzchnię może mieć łącznie lustro wody dwóch zbiorników, które w przyszłości powstaną na terenie eksploatowanych obecnie wyrobisk Pola Bełchatów i Pola Szczerców. Zmieszczą się w nich nawet 3 miliardy metrów sześciennych wody. Jednak największe wrażenie robi ich maksymalna głębokość - wyniesie ona ok. 170 metrów. Oznacza to, że bełchatowskie jeziora będą głębsze od Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce – podkreśla Dariusz Grzesista, dyrektor KWB Bełchatów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Górnik

  Łeee.... Antek z Misiem większą babkę z piasku na plaży zrobili niż ta niby góra.

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Tomasz

  Ktoś uzasadni po co w elbest security jest dyrektor do spraw personalnych Cezary Tuliszka i obok pokój kierownik do spraw personalnych. Czy zaskakują ludzi bez zniżek wysokie ceny prądu. Czy takie stanowiska w administracji są ekonomicznie uzasadnione

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   belchatowianin

   więcej pisu to wiecej takich stanowisk. pamietasz za co była odpowiedzialna Szydło? stworzono sztuczną rangę wicepremiera , dali ochronę itd. koszty takiego stanowiska były astronomiczne, starczyło by na obiady dla jedej szkoły miesięcznie, ale trzeba było jej dac kase za nicnierobienie. po wyborach oczywiście zlikwidowano to stanowisko. teraz w europarlamencie jej nie chcą i tam ciągnie euro....

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  polk

  Jak na razie to jest tylko kurz ze zwałowiska i hałas z taśmociągów

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Gazon

  Ta troska o przyrodę przebija nawet zawracanie biegu rzek przez Stalina.

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  bacaa

  a kiedy ta obiecywana juz kilka lat droga przez to zwalowisko laczaca Rogowiec z Kleszczowem

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   operator spycharki.

   Już 15 lat temu spycharkami droga była wyprofilowana , przez te lata już by tunel wybudowali,ale co tam projektanci mają utrzymanie gmina Kleszczów dobrze płaci to to może w tym stuleciu zaprojektują

 • 2 lata temu | ocena +18 / -18

  Bełchatowianin

  No i co na to Greenpeace ja się pytam??? Głupio się robi??? PGE to nie tylko truciciele!!!

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  Miejscowy

  Tu narazie jest sciernisko ale będzie San Francisco

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Miejscowy2

   Miejsce ma naprawdę potencjał np w caloroczny zamknięty stok ze sztucznym sniegiem z takich pomyslow dodam np