Reklama

Prześwietlamy majątki bełchatowskich parlamentarzystów minionej kadencji. Kto co ma i ile zarobił?

Opublikowano:
Autor:

Prześwietlamy majątki bełchatowskich parlamentarzystów minionej kadencji. Kto co ma i ile zarobił? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czy praca w Sejmie lub Senacie się opłaca? Sprawdzamy to na przykładzie Bełchatowa. Prześwietlamy trójkę reprezentantów naszego miasta, którzy zasiadali w ławach Sejmu i Senatu podczas minionej kadencji. Który z lokalnych polityków wyszedł "na plus"?

W minionej kadencji w Sejmie znalazły się dwie osoby z Bełchatowa, mowa o Dariuszu Kubiaku oraz Małgorzacie Janowskiej. Mandat senacki piastował Wiesław Dobkowski. Jak zmieniła się ich kondycja finansowa na przestrzeni ostatnich 4 lat?

Małgorzata Janowska to poseł niezawodowy, która zajmuje stanowisko specjalisty ds. rachunkowości w PGE GiEK SA. W swoim oświadczeniu majątkowym z lutego 2017r. wykazuje, że w spółce zarobiła ponad 78 tysięcy złotych rocznie. Kolejne dochody to 2.216.60 zł z UP oraz 300 złotowa premia w Urzędzie Miasta. W tamtym czasie, poseł posiadała też dwa samochody, Peugeot 407 z 2004 roku oraz Nissana Micra z 2010. Była też właścicielką domu o powierzchni 180 mkw, wartego 500 tysięcy oraz 1/6 domu szeregowego o pow. 100 mkw. wartego łącznie 400 tysięcy. Z drugiej jednak strony, Janowska miała kredyt hipoteczny opiewający na 72,962,25 CHF oraz 25 000 złotych kredytu gotówkowego.

Po dwóch latach "posłowania", zarobki Janowskiej w PGE wynosiły już 146 tysięcy złotych rocznie, a dochody z racji pełnienia mandatu wyniosły prawie 20 tysięcy. W oświadczeniu wskazuje też na fakt posiadania udziałów w PGE, GANT, GETTINBANKNOBLE, IDMSA, SKOTAN oraz PETROLINV, z tego tytułu nie odnotowuje jednak dochodów. Posłanka może też pochwalić się lepszymi samochodami, aktualnie posiada Audi Q5 z 2016 roku oraz BMW 320D GT z 2014. Kredyt hipoteczny Janowskiej zmalał do 66,767,93 CHF, pojawiły się jednak dodatkowe zobowiązania w postaci kredytów gotówkowych na łączną kwotę ponad 207 tysięcy złotych (z których posłanka sfinansowała swoje dwa samochody).

Dariusz Kubiak jest jedną z osób, których nie zobaczymy w tej kadencji Sejmu. Czy przez ostanie 4 lata "wyszedł na swoje"? Zgodnie z tym, co czytamy w oświadczeniu majątkowym z 2015 roku, jako poseł niezawodowy, Kubiak również pracował w PGE GiEK SA. gdzie zarobił wtedy ponad 83 tys. zł w skali roku. Z tytułu bycia radnym na jego konto wpłynęło 20 tysięcy złotych. Kubiak był też właścicielem 4 działek o łącznej wartości 85 tys. złotych oraz lokalu handlowego za 200 tysięcy, na którego wynajmie zarobił prawie 20 tys. zł. Były poseł posiadał też Audi A6 z 2003 roku oraz Renault Clio z 2012. Podobnie jak Janowska, Kubiak spłaca kredyt hipoteczny, który w 2015 roku opiewał na 48,499,29 CHF.

Po czterech latach zasiadania w ławach poselskich z oświadczenia Kubiaka zniknął lokal handlowy, parlamentarzysta dostał jednak zdecydowaną podwyżkę w PGE GiEK SA, gdzie zarobił prawie 200 tysięcy złotych w skali roku. Zachował własność czterech działek, pozbył się jednak jednego ze swoich samochodów – Audi A6. Do tego należy doliczyć prawie 20 tysięcy z racji diety poselskiej. Kredyt hipoteczny Kubiaka zmalał do 41,217,65 CHF, pojawił się jednak kredyt gotówkowy na 5377 złotych.

Na koniec został jeszcze przedstawiciel Bełchatowa, który zasiada w Senacie, Wiesław Dobkowski. Oświadczenie z 2015 roku wskazuje, że zgromadził środki własne w wysokości 133 tysięcy złotych. Dodatkowo, jako zatrudniony przez PGE GiEK SA, w skali roku zarobił tam 269 tysięcy złotych, a wpływy z Kancelarii Senatu wyniosły 25 tysięcy. Dobkowski był też wówczas właścicielem nieruchomości, takich jak budynki mieszkalne, lokal użytkowy oraz grunt w postaci ziemi ornej o łącznej wartości ponad miliona złotych. Senator posiadał też w tamtym czasie papiery wartościowe, warte prawie 550 tys. złotych.

Sytuacja finansowa senatora po 4 latach na Wiejskiej 6 nie uległa diametralnej zmianie. Zachował on nieruchomości oraz grunty, do których dzisiaj należy doliczyć kawałek lasu o wartości 17 000 złotych. Własne środki zgromadzone przez senatora spadły do 18 000 złotych, pozyskał on jednak akcje PGN, KGH oraz PEO. W PGE GiEK SA. Dobkowski zarobił 230 tys. złotych , a wpływy z kancelarii wyniosły niecałe 30 000 zł. W garażu senatora znajdziemy Suzuki SX 4 z 2009 roku oraz Mazdę 2 z 2010.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE