Przed nami fala upałów. Warto pamiętać o tych kilku podstawowych zasadach

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przez najbliższe dni, co najmniej do środy będzie prażyć. Na mapie Instytutu Metrologii i Gospodarki Wodnej w przeważającej części kraju pomarańczowo, to oznacza, że w jedenastu województwach obowiązują ostrzeżenia 2 stopnia przed upałami. Temperatura sięgnie powyżej 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach należy zachować szczególną ostrożność.

Alert 2. stopnia IMGW oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

- Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - informuje Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej.

Wysoka temperatura jest niebezpieczna, bardzo szybko może powodować bowiem odwodnienie, a nawet przegrzanie organizmu. Bezpośrednim zagrożeniem życia jest udar słoneczny lub cieplny. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • unikajmy bezpośredniej ekspozycji na słońce;
  • unikajmy przebywania na zewnątrz, szczególnie w najbardziej upalnej porze dnia (między godziną 11.00 a 16.00);
  • spożywajmy duże ilości wody, unikajmy słodkich napojów oraz alkoholu;
  • kiedy wychodzimy na zewnątrz zakładajmy nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne;
  • szczególną troską i uwagą otoczmy dzieci, osoby starsze, samotne i niepełnosprawne (zwróćmy uwagę na naszych sąsiadów);
  • pamiętajmy o zwierzętach, zapewnijmy im schronienie od słońca i dostęp do świeżej wody;
  • planujmy podróże, jeśli to możliwe, na godziny popołudniowe. W trakcie drogi róbmy częstsze przerwy podczas na regenerację;
  • powstrzymajmy się od uprawiania intensywnego sportu na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia;
  • rozsądnie gospodarujmy wodą – przeznaczajmy ją tylko na potrzeby socjalno - bytowe, szczególnie w miejscach narażonych na suszę hydrologiczną lub niedobory wody związane z problemami infrastrukturalnymi;
  • szukanie ochłody w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Warto pamiętać o jeszcze jednym aspekcie – auto, upał i pozostawione w nim dzieci i zwierzęta – nawet na przysłowiową sekundę, to olbrzymie zagrożenie!

- Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia – informuje policja i dodaje: - Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE