Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę pogody na nowy tydzień. Z zapowiedzi wynika, że mieszkańcy województwa łódzkiego powinni przygotować się na nadejście nad nasz region zjawiska, które może być niebezpieczne. Oprócz tego synoptycy prognozują również… wzrost temperatur.
Pogoda na poniedziałek i wtorek 20-21 stycznia
Poniedziałek i wtorek (20-21.01.2025) mieszkańcom województwa łódzkiego przyniosą stosunkowo spokojne warunki atmosferyczne, choć nie obędzie się bez utrudnień. Dni rozpoczną się od niewielkiego i umiarkowanego zachmurzenia, jednak rano miejscami pojawią się silne zamglenia lub mgła, ograniczająca widoczność nawet do 200 metrów. Taka pogoda niesie za sobą ryzyko lokalnie śliskich dróg, szczególnie w godzinach porannych. Wiatr będzie słaby, a temperatury w poniedziałek osiągną maksymalne od 3°C do 6°C. We wtorek będzie to od 3°C do 4°C.Nocne godziny przyniosą podobne warunki, z tym że zachmurzenie może się zwiększyć. Temperatury spadną do wartości od -2°C do -1°C. Również w nocy mogą występować mgły. IMGW ostrzega również kierowców, bowiem drogi mogą zrobić się śliskie.
Pogoda na środę i czwartek 22-23 stycznia
Środa i czwartek (22-23.01.2025) zapowiadają się na dni z umiarkowanym i miejscami dużym zachmurzeniem. W dzień temperatury osiągną maksymalnie od 4°C do 6°C, natomiast noc przyniesie minimalne wartości od 0°C do 1°C. Wiatr wzmocni się do umiarkowanego i porywistego z południa, co może wpływać na odczucie chłodu na zewnątrz.
Pogoda na weekend 24-26 stycznia
Pod koniec tygodnia, w piątek i sobotę (24-25.01.2025), zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, ale okresami wzrośnie do dużego, zwłaszcza w nocy, gdy prognozowane są opady deszczu. Temperatury zaczynają rosnąć, osiągając w ciągu dnia od 8°C do 10°C, co jest stosunkowo wysoką wartością jak na styczeń. Wiatr pozostanie słaby do umiarkowanego z południa.W weekend, w niedzielę (26.01.2025), zachmurzenie utrzyma się na dużym poziomie z przejaśnieniami. Minimalne temperatury będą wahać się od 3°C do 5°C, a maksymalne od 7°C do 9°C. Wiatr nadal będzie słaby i pochodzić będzie z kierunków południowych.
Jak jeździć we mgle?
W związku z prognozowaną mgłą i ostrzeżeniem IMGW kierowcy powinni pamiętać o kilku zasadach, które poprawią bezpieczeństwo na drogach. Po pierwsze, w przypadku ograniczonej widoczności warto zmniejszyć prędkość. Pozwala to na lepszą kontrolę pojazdu i szybszą reakcję w przypadku niespodziewanych zdarzeń na drodze.Pomocne może być również zachowanie większej odległości od innych pojazdów. Pozwoli to na bezpieczne zatrzymanie w nagłych sytuacjach.
Do poprawy bezpieczeństwa mogą przyłączyć się także piesi i rowerzyści. Warto, aby pamiętali o założeniu odblasków i zrezygnowali z ciemnej odzieży, która w nocy jest słabo widoczna. Cykliści powinni również zaopatrzyć się w dobre oświetlenie jednośladów.
Na jakich światłach jeździć we mgle?
Kierowcy w przypadku dużego pogorszenia widoczności mogą również skorzystać ze świateł przeciwmgłowych. W Polsce, zasady ich używania określone w kodeksie drogowym. Przednich świateł przeciwmgłowych można używać w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, takich jak mgła, intensywne opady deszczu, śniegu, czy dym, które powodują znaczne ograniczenie widoczności.Należy jednak pamiętać, żeby wyłączyć je, gdy tylko widoczność się poprawi, ponieważ światła te są bardzo jasne i mogą oślepiać innych kierowców, jeśli są używane, gdy nie ma już mgły lub innych warunków ograniczających widoczność.
- Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła - informuje łódzka policja.
Warto również dodać, że na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Komentarze (0)