Kilka dni temu mieszkańcy województwa łódzkiego mogli zaobserwować pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Biały puch na chwilę przykrył samochody i ulice. Dużo osób zaczęło się zastanawiać, jaka będzie nadchodząca zima. Z pomocą przychodzą synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy przygotowali eksperymentalną prognozę pogody na zimę 2024/2025. Co czeka nas w grudniu, styczniu, lutym i marcu?
Pogoda na grudzień 2024
Mieszkańcy województwa łódzkiego liczący na iście zimowy grudzień mogą się rozczarować. Prognoza IMGW wskazuje bowiem, że nasze województwo znajdzie się w tej części kraju, gdzie średnia temperatura może być wyższa w porównaniu z normą wieloletnią (od 1991 do 2020 roku).
- Na zachodzie i Ziemi Łódzkiej możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej – prognozuje IMGW.
Synoptycy wyznaczyli, że średnia temperatura, jakiej mieszkańcy doświadczali w grudniu, w poprzednich latach, dla Łodzi wynosiła od -0,6°C do 1,4°C. Tym razem zatem słupki rtęci powinny powędrować wyżej. Suma opadów atmosferycznych wg normy wynosi od 26,5 do 48,3 mm. W tym roku prawdopodobnie będzie wyższa.
Prognoza pogody na styczeń 2025
Zdaniem synoptyków również styczeń będzie cieplejszy w porównaniu z normą. Średnia temperatura dla Łodzi w poprzednich latach wynosiła od -1,7°C do -,02°C. Oznacza to, że w 2025 roku mieszkańcy prawdopodobnie zobaczą na termometrach większe temperatury. Z kolei opady w styczniu nie powinny różnić się od poprzednich lat, co oznacza, że ich suma dla Łodzi powinna wynosić od 30,3 do 39,5 mm.
- Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej – informuje Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych.
Pogoda na luty i marzec 2025
Z kolei luty zdaniem synoptyków nie powinien odbiegać od normy wieloletniej, wg której średnia temperatura powietrza w stolicy naszego województwa wynosiła od -1,7°C do 1,4°C. Podobnie powinno być również tym razem. Większa będzie natomiast ilość opadów. W poprzednich latach wynosiła ona od 25,6 do 42,7 mm.Marzec, zdaniem synoptyków, zaskoczy mieszkańców województwa łódzkiego wyższymi niż normalnie temperaturami. W poprzednich latach średnie wskazania termometrów wahały się od 2,6°C do 4,3°C. W 2025 roku ma być jednak cieplej. Bez zmian zostaną natomiast opady, których suma wg normy wieloletniej wynosi 31,1 do 42,9 mm.
Co oznaczają wskazania powyżej i poniżej normy?
Jak wyjaśnia Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych, gdy przewidywania są określane jako „powyżej normy”, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.Analogicznie, jeśli używane jest określenie „poniżej normy”, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Z kolei „w normie” oznacza, że można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jest jednak pewne „ale”.
- Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) – tłumaczy Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych.
Jak przygotowywana jest prognoza długoterminowa?
Należy pamiętać, mimo wciąż rozwijającej się technologii przewidywanie pogody na tak odległe miesiące jest bardzo trudne i nie można brać takich danych jako pewnik. Prognoza ma jedynie charakter eksperymentalny i założenia mogą ulec zmianie w ciągu mijających tygodni.
- Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych – wyjaśnia Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych.
IMGW podczas przygotowywania prognoz wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).
Komentarze (0)