Reklama

Prezydent Andrzej Duda mówił o planach wobec elektrowni Bełchatów podczas inauguracji kampanii

Opublikowano:
Autor:

Prezydent Andrzej Duda mówił o planach wobec elektrowni Bełchatów podczas inauguracji kampanii - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wobec elektrowni Bełchatów są plany, aby stała się bardziej „proklimatyczna” - powiedział prezydent RP Andrzej Duda, podczas inauguracji kampanii wyborczej w Lubartowie. Dziś ogłoszono, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Dlaczego o bełchatowskim węglu i elektrowni rozmawiano akurat podczas wizyty na Lubelszczyźnie?

Temat bełchatowskiego zakładu podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa wywołał młody człowiek, który przyniósł transparent z napisem „Chroń klimat, chroń ludzi”. Po chwili ktoś z publiczności próbował mu go zabrać. Po interwencji prezydenta Andrzej Dudy, transparent protestującemu nastolatkowi oddano.

- Młodzież ma prawo domagać się tego, żeby była realizowana polityka, która w istocie prowadzi także do unowocześnienia kraju. Przede wszystkim są dwie rzeczy, o które musimy zadbać. To jest z jednej strony klimat, ale także powietrze, bo to są dwie różne sprawy. Zwłaszcza powietrze w wielkich miastach, takie jak moje miasto, z którego ja pochodzę - Kraków - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpienia przyznał, że „dzisiaj mamy problem, ponieważ przez 40 lat w czasach, kiedy nie byliśmy państwem w pełni wolnym i w pełni suwerennym (...) stworzono taką energetykę w Polsce, jaką stworzono, czyli opartą na węglu". "To jest prawda, że musimy dzisiaj w zdecydowany sposób dokonywać przekształcenia naszego sektora energetycznego po to, żeby był on sektorem bardziej sprzyjającym klimatowi" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska inwestuje w tzw. zieloną energetykę, która w najbliższych latach będzie rozwijana, m.in. poprzez budowanie farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Po chwili zaprosił młodego obrońcę klimatu do akcji sadzenia drzew. Wówczas młody człowiek z transparentem bezpośrednio zwrócił się do prezydenta RP, wspominając o ilości dwutlenku węgla produkowanego przez bełchatowską elektrownię.

Prezydent Andrzej Duda odnosząc się do tematu bełchatowskiego zakładu, powiedział, że "prawdą jest, że jest to elektrownia, która działa na węgiel brunatny". Dodał też, że w Niemczech takich elektrowni jest bardzo dużo. Prezydent Duda zaznaczył, że są poważne plany wobec bełchatowskiej elektrowni.

- Również co do Elektrowni Bełchatów są bardzo poważne plany, aby ją przekształcić tak, aby właśnie stała się proklimatyczna, tym bardziej, że zasoby węgla w Bełchatowie się kończą. Zapewniam, że działania w tym zakresie są podejmowanie - zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE