Reklama

Premier Morawiecki wprowadza drugi stopień zagrożenia. Obowiązuje w całym kraju

Opublikowano:
Autor:

Premier Morawiecki wprowadza drugi stopień zagrożenia. Obowiązuje w całym kraju - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od dziś na terenie całego kraju obowiązuje drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Zarządzenie podpisane przez Mateusza Morawieckiego zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni podczas wyborów do Sejmu i Senatu. Ten stopień alarmowy obowiązywał w Polsce już wcześniej, podczas Światowych Dni Młodzieży, a także przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Stopnie alarmowe są wprowadzane na podstawie ustawy o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku gdy istnieje takowe zagrożenie. Stopień BRAVO, z którym mamy do czynienia jest drugim w czterostopniowej skali (ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA). CRP z kolei, to oznakowanie dla zagrożeń dotyczących systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub infrastruktury krytycznej.

Z czym wiążę się wprowadzenie przez premiera BRAVO-CRP? Zgodnie z informacjami, których udziela Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego realizują m. in. takie zadania jak:

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Stopień BRAVO-CRP obowiązuje od dziś do poniedziałku do godziny 23:59.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE