Reklama

Prelekcja o kpt. Konradzie Leśniewskim pseudonim Orlik

Opublikowano:
Autor:

Prelekcja o kpt. Konradzie Leśniewskim pseudonim Orlik - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci kpt. Konrada Leśniewskiego pseudonim Orlik. 8 czerwca br. w Muzeum Regionalnym prelekcję na temat tej postaci poprowadzi Józef Wodziński

Urodzony 27 stycznia 1928 r. w Gowarczynie powiat Końskie, ojciec Franiciszek, matka Antonina z domu Kotlińska . Rodzeństwo – 4 siostry i brat . w 1938 r. zamieszkali w Jedlni – Lotnisko koło Radomia.Po wybuchu wojny w 1939 r. jako członek Orląt – Strzelca, był gońcem w szpitalu polowym. W październiku 1939 r. wraz z drużyną zbiera broń po okolicznych lasach . W 1940 r. wyjechał z rodziną do miasta Chełsty koło Żarnowca. Cała rodzina była w konspiracji ZWZ-AK. W lutym 1942r. składa przysięgę na ręce dowódcy placówki sierżantowi Janowi Nowakowskiemu „Upiór” i przyjmuje pseudonim „Orlik”. Po aresztowaniu rodziców w 1943 r. wstąpił do oddziału partyzanckiego dowodzonego przez sierżanta Stanisława Karlińskiego „Burza”. Uczestniczył we wszystkich działaniach oddziału „Burzy”, w walkach z Niemcami, armią czerwoną pod Majkowicami. Pod koniec 1945 r. ścigany przez UB, wraz z dowódcą osiedla się na ziemiach zachodnich. W 1946 r. aresztowany, skazany i osadzony w więzieniu we Wronkach,skąd uciekł zatrzymany w Czechosłowacji odsiaduje w więzieniach we Wrocławiu i Świdnicy . W dniu 7 czerwca 1953 r. wyszedł na wolność.

Kapitan Konrad Leśniewski „Orlik” zmarł nagle na zawał serca 22 czerwca 2008 roku i został pochowany w Bełchatowie .Konrad Leśniewski „Orlik” Kawaler orderu Virtuti Militari V kl.. uhonorowany wieloma medalami i odznaczeniami państwowymi jak i wojskowymi: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych z okuciem, Krzyż Srebrny Zasługi z Mieczami, Krzyż Srebrny Zasługi z Mieczami VI, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska- 3 okucia, Krzyż Więźniów Politycznych, Krzyż za Wolność i Niepodległość, Medal Wolności i Niepodległości, Krzyż za Wolność i Niepodległość- z mieczami, Order przelania krwi, Order Męczeństwa i Zwycięstwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE