Reklama

Prawo jazdy mogło stracić nawet 40 tysięcy kierowców, ale... na chwilę mogą odetchnąć

Opublikowano:
Autor:

Prawo jazdy mogło stracić nawet 40 tysięcy kierowców, ale... na chwilę mogą odetchnąć - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już od środy, 1 lipca w życie miały wejść nowe przepisy ruchu drogowego, które zakładały surowe kary dla kierowców. Według przewidywań ekspertów, po ich wprowadzeniu prawo jazdy mogło stracić nawet 40 tysięcy kierowców. Fani czterech kółek mogą jednak odetchnąć z ulgą, nowelizacja przepisów została odroczona.

Rząd planował wprowadzić nowe regulacje, które miały ukrócić brawurę kierowców oraz nadmierną prędkość. Istotne zmiany miały wejść w życie już od 1 lipca, nowelizacja ustawy została jednak odłożona na inny termin.

A co było w rządowych planach? Przede wszystkim obniżona miała zostać dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym w godzinach nocnych. Do tej pory od 23:00 do 05:00 można było jechać 60 km/h – nowe przepisy miały to ujednolicić, wprowadzając całodobowe ograniczenie do 50 km/h.

Kolejne zaostrzenie dotyczyć miało utraty prawa jazdy w momencie, gdy przekroczymy dopuszczalną prędkość o 50 km/h. Do tej pory, uprawnienia mogliśmy stracić jedynie w terenie zabudowanym – od 1 lipca ten przepis miał obowiązywać na każdej drodze.

Zmienić miały się również przepisy dotyczące pieszych. Do tej pory, kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych był zobowiązany zachować szczególną ostrożność, a także ustąpić pierwszeństwa, jeśli pieszy znajduje się już na przejściu. Zgodnie z nowymi przepisami, kierujący byłby zobowiązany do zmniejszenia prędkości przed przejściem dla pieszych, a także ustąpić pierwszeństwa, nawet jeśli pieszy nie wszedł jeszcze na drogę. Z drugiej jednak strony, obowiązkiem pieszego było by zachowanie szczególnej ostrożności, jeszcze przed wejściem na pasy.

Co ciekawe, pojawiły się już rządowe przewidywania, związane ze skutkami zmian w przepisach ruchu drogowego. Zgodnie z nimi, jeszcze w tym roku, uprawnienia na 3 miesiące miałoby stracić aż 20 tys. kierowców. Ta liczba miała dwukrotnie wzrosnąć w roku 2021. Kierowcy mogą jednak odetchnąć z ulgą – nowelizacja została odłożona, nie wiadomo kiedy może wejść w życie i jaka będzie jej ostateczna forma.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE