Reklama

Pozwali do sądu koncern PGE GiEK. ''Trwa analiza, złożymy odpowiedź w terminie''

Opublikowano:
Autor:

Pozwali do sądu koncern PGE GiEK. ''Trwa analiza, złożymy odpowiedź w terminie'' - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, który jest właścicielem bełchatowskiej kopalni i elektrowni, otrzymał pozew sądowy od Fundacji Greenpeace. Aktywiści żądają, aby energetyczna spółka zrezygnowała z nowych inwestycji węglowych i ograniczyła emisję gazów cieplarnianych. PGE GiEK szykuje odpowiedź na pozew.

Spółkę PGE GiEK czeka batalia sądowa z aktywistami broniącymi klimatu. Do siedziby koncernu w ostatnich dniach wpłynął pozew, który złożyła Fundacja Greenpeace. Poinformowała o tym, sama spółka w komunikacie.

- 12 maja 2020 r. do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna został doręczony pozew Fundacji Greenpeace Polska z siedzibą w Warszawie skierowany przeciwko działalności prowadzonej przez Spółkę – informuje koncern PGE GiEK.

Przypomnijmy, że pozew przeciwko PGE GiEK, został złożony w marcu do Sądu Okręgowego w Łodzi. Fundacja Greenpeace domaga się rezygnacji z nowych inwestycji węglowych oraz ograniczenia przez PGE emisji gazów cieplarnianych.

Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska podkreślił wówczas, że rząd cały czas zwleka z wyznaczeniem 2030 roku jako daty odejścia do węgla. Jak przekonywał, dzieje się tak mimo „jednoznacznych danych naukowych pokazujących, że cała europejska gospodarka, w tym polskie spółki energetyczne kontrolowane przez skarb państwa, musi być wolna od węgla w ciągu najbliższej dekady”. Greenpeace podkreśla, że pozew przeciwko PGE GiEK ma nie tylko "silne uzasadnienie merytoryczne", które daje mu współczesna nauka o klimacie, ale również solidne podstawy prawne.

- Pozwy klimatyczne coraz częściej stają się narzędziem zmiany koniecznej do realizacji sprawiedliwej transformacji energetycznej. Pójście do sądu przeciwko właścicielowi największej na świecie elektrowni na węgiel brunatny jest odpowiedzią na pilną potrzebę działań, które należy podjąć w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – powiedział wówczas Paweł Szypulski.

Koncern PGE GiEK już przygotowuje odpowiedź na pozew.

- Obecnie trwa analiza prawna pozwu. PGE GiEK złoży odpowiedź na pozew w wyznaczonym terminie – czytamy w komunikacie PGE GiEK.

Pozew sądowy to kolejne działania aktywistów z Greenpeace wymierzone w PGE. Przypomnijmy, że w 2019 roku członkowie tej organizacji na jednej z chłodni kominowych w bełchatowskiej elektrowni wyświetlili twarz premiera Morawieckiego z napisem "Wstyd". Zaprotestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu do 2050 r. UE do neutralności klimatycznej. Z kolei w listopadzie 2018 roku obrońcy klimatu wtargnęli na jedną z chłodni kominowych w bełchatowskim zakładzie. Aktywiści obiekt okupowali przez dwa dni. Gdy zeszli po długich negocjacjach z policją, zapowiedzieli pozew przeciwko PGE, co właśnie… stało się faktem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE