Powstanie plaża w centrum Bełchatowa. Ale na tym nie koniec!

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Choć jest niewielka, to z pewnością ma potencjał i właśnie niebawem będzie się można o tym przekonać. Dolina rzeki Rakówki, bo o niej mowa przejdzie totalny lifting, dzięki czemu może stać się atrakcyjnym miejscem do wypoczynku dla całych rodzin. Plaża, park geologiczny, huśtawki, leżaki, hamaki, stojaki na rowery, ciągi sportowe i masa nowych nasadzeń – między innymi tak prezentuje się zakres prac jakie mają zostać wykonane w otoczeniu bełchatowskiej rzeki w ramach projektu „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta”.

Projekt imponuje rozmachem, łącznie zagospodarowanych ma być blisko 30 hektarów obejmujących ponad dwadzieścia lokalizacji w dolinie rzeki Rakówki i jej dopływach. Sedno całego przedsięwzięcia stanowi troska o zieleń.

- Zgodnie z projektem, 70 proc. działań polegać będzie na renowacji zieleni, czyli m.in. na pielęgnacji istniejących już drzewostanów. Na murawy rekreacyjne i łąki kwietne przebudowane zostaną również trawniki, a także nasadzone będą drzewa i krzewy. Ponadto tereny te wyposażone zostaną w niezbędną infrastrukturę – m.in. ławki, altany parkowe, stojaki na rowery, huśtawki, hamaki i tablice informacyjne, powstaną też ścieżki spacerowe – informują miejscy urzędnicy.

Są też zaplanowane działania z jeszcze większym rozmachem. Do takich z pewnością należy zaliczyć powstanie plaży. Przy Rakówce, w pobliżu ulicy Mielczarskiego, powstanie miejska plaża, na powierzchni 150 metrów kwadratowych wysypany zostanie piasek, wszystko ma uzupełnić altanka i stojaki na rowery, do dyspozycji mieszkańców będą leżaki. Z kolei po wschodniej stronie rzeki, na odcinku sięgającym aż do alei Włókniarzy zaplanowano ciąg spacerowy.

Z kolei na Binkowie modernizowany będzie skwer przy tamtejszej ulicy Staszica oraz tereny wzdłuż rzeki, sięgające w głąb osiedla.

- Dziś rośnie tam samosiew, wkrótce zaś będzie tam ogród wypoczynku rodzinnego. Zagospodarowany ma być także skwer pomiędzy Diamentową i Szmaragdową, w pobliżu osiedla jednorodzinnego. Z kolei park spacerowy przy rondzie Hallera, pomiędzy ulicą Armii Krajowej, a Staszica, przekształcony zostanie w park geologiczny. Ma on prezentować głazy charakterystyczne dla Zagłębia Bełchatowskiego. Natomiast po drugiej stronie ronda, w miejscu niewielkiego skweru, powstanie łąka kwietna z punktem edukacji ekologicznej – wyjaśniają szczegóły projektu pracownicy magistratu.

Projekt uwzględnia także modernizację miejsca pomiędzy parkingiem przy targowisku, a Rakówką. Dziś jest to obszar niezagospodarowanej i niepielęgnowanej łąki. Nowy wygląd zyskają również tereny w pobliżu Jabłoniowego Sadu - ciąg spacerowy wzdłuż rzeki i teren sportowo rekreacyjny. Zieloną otuliną boisk nazwany został teren przy ulicy Staszica znajdujący się przy boiskach piłkarskich Miejskiego Centrum Sportu. Po drugiej stronie ulicy Okrzei, gdzie znajdują się obiekty sportowo-rekreacyjne, wykonawcy skupią się na pielęgnacji i uzupełnieniu drzewostanów.

Kolejnymi lokalizacjami, w których przeprowadzone zostaną prace rewaloryzacyjne są: niezagospodarowany do tej pory teren przy ulicy Piłsudskiego oraz nad Rakówką od strony bloków na os. Okrzei, a także obszar w pobliżu ulicy Warszawskiej i Jarzębinowej.

Projekt „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta” zakłada nie tylko, by było estetycznie i funkcjonalnie, ale również ekologicznie i bio-różnorodnie. Na terenach objętych rewaloryzacją nasadzone mają być drzewa dostarczające pyłku i nektaru (m.in. klon polny, czeremcha pospolita), a także rośliny do tworzenia tzw. łąki kwietnej, nawiązującej charakterem do łąk niżowych (m.in. jaskier ostry, złocień zwyczajny i chaber drakiewnik) czy konkretne gatunki do nasadzeń przy nabrzeżu (m.in. pióropusznik strusi, wiązówka błotna czy pełnik europejski). Pomysłodawcy projektu zaznaczają, że jeśli w trakcie realizacji okaże się, że ze względu na czynniki zewnętrzne nie uda się zrewitalizować niektórych terenów, wówczas wytypowane będą nowe miejsca odpowiadające im powierzchnią i również znajdujące się w dolinie rzeki lub jej dopływów.

Kiedy to wszystko? Urząd Miasta, który jest pomysłodawcą i inwestorem projektu podpisał właśnie umowę na jego realizację. W najbliższych miesiącach we wszystkich dwudziestu lokalizacjach ruszą nasadzenia drzew, krzewów i innej roślinności oraz prace przy infrastrukturze małej architektury. Niewykluczone, że wszystkie prace uda się wykonać do 2019 roku.

Koszt całego projektu wynosi około 5,5 mln złotych, z czego ponad 3,6 mln złotych stanowi dofinansowanie unijne. Prace wykona radomszczańska spółka Green-Park Sp. z o.o.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE