Reklama

Reklama

Wzrost zakażeń. Minister straszy lockdownem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wzrost zakażeń. Minister straszy lockdownem - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niecały tydzień po tym, jak rząd zdecydował o próbnym luzowaniu obostrzeń, w Polsce odnotowano wzrost zakażeń koronawirusem. Czy wrócą obostrzenia sprzed 12 lutego? Czy w powiecie bełchatowskim wzrosła liczba zakażeń?

Reklama

Polacy entuzjastycznie przyjęli informacje o luzowaniu obostrzeń, które nastąpiło w miniony piątek, 12 lutego. W mediach i internecie pojawiła się masa zdjęć i nagrań, na których widać tłumy turystów. Niestety, otwarcie kin, hoteli, basenów czy stoków narciarskich, zgodnie z rządowymi zapowiedziami, było jedynie "na próbę", a obecna sytuacja epidemiczna wskazuje, że reżim sanitarny może wrócić już w marcu.

Po wprowadzenia tzw. "próbnego" luzowania obostrzeń, rząd zapowiedział, że warunkiem do tego, by lockdown nie wrócił, było pozostanie poniżej granicy 10 tys. zakażeń dziennie w dwutygodniowym okresie próbnym.

- Jeżeli będzie przyspieszenie procesu pandemicznego, będę rekomendował wykonanie kroku wstecz i dokonania kolejnych obostrzeń, by utrzymywać pandemię pod kontrolą, czyli na stabilnym co najmniej poziomie – ostrzegał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Niestety, już niecałe 7 dni po cofnięciu zakazów, ilość pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 wzrosła. W czwartek, 18 lutego koronawirusa wykryto u 9 073 pacjentów, to ponad 2 tys. więcej niż tydzień wcześniej, kiedy to przybyło 7 013 chorych i 2,5 tys. więcej niż 2 tygodnie temu – wówczas do statystyk dopisano 6 495 osób. Średnio w ciągu ostatnich 7 dni, pozytywy wynik testu otrzymywało 5,5 tys. pacjentów każdej doby. Co ciekawe, w analogicznym okresie w styczniu, kiedy obostrzenia jeszcze obowiązywały, ta liczba wyniosła 6,9 tys.

Jak sytuacja epidemiczna wygląda w powiecie bełchatowskim? Od 12 lutego, czyli momentu poluzowania obostrzeń, zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 54 osób, najwięcej, bo 12 zarażonych przybyło w piątek, 12 lutego. Trzeba zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku statystyk krajowych, dane lokalne wskazują, że pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa jest zdecydowanie mniej niż w czasie lockdownu. W okresie od 12 do 18 stycznia zakażone zostały bowiem 134 osoby, to ponad 2 razy więcej niż w minionych 7 dniach.

Liczby wskazują, że coraz bardziej zbliżamy się do granicy 10 tys. zakażeń, o których mówił szef resortu zdrowia w kontekście powrotu do obostrzeń sprzed 12 lutego. Ostateczną odpowiedź na pytanie, czy narodowa kwarantanna wróci, a co ważniejsze, które z odmrożonych branż zostaną zamknięte, poznamy najpewniej w najbliższy wtorek, 23 lutego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy