Reklama

Posprzątali ogromne wysypisko istniejące od 25 lat! Kolejna akcja miłośników czystych lasów [FOTO]

Opublikowano: pon, 5 paź 2020 11:36
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Miłośnicy czystych lasów zorganizowali kolejną akcję sprzątania. Tym razem w Nowy Janowie zlokalizowali stare wysypiska śmieci, które według szacunków mogły istnieć nawet od ćwierć wieku. Znaleźli w nim stare opony, baterie, lekarstwa, blaszane pojemniki i wiele innych odpadów...

Dla członków grupy Leszy Bełchatów – Miłośników Czystych Lasów nie ma rzeczy niemożliwych. Tym razem postanowili zmierzyć się... z dzikimi wysypiskami w lasach w okolicach Nowego Janowa. Ostatecznie podczas niedzielnej akcji zlokalizowano i wysprzątano aż trzy miejsca składowania odpadów. Po kilku godzinach ciężkiej pracy zebrano kilkanaście ogromnych worków śmieci. Okazuje się, że niektóre "znaleziska" pochodziły nawet... sprzed 25 lat.

- Mam wrażenie, że w odniesieniu do wysypisk leśnych – szczególnie tych najstarszych – panuje rodzaj społecznego znieczulenia, rodzaj zgody na ich trwanie (bo są już od dawna, bo już mchem obrosły, bo już nie zagrażają tak jak świeże śmieci itp argumenty). Spotykałem się z tym nie raz na akcjach Leszna Niedziela: "tam nie idźcie bo takie bardzo stare wysypisko jest" albo "tego tam nie da się wysprzątać". Otóż chcę udowodnić, że się da, że trzeba i należy to robić w sytuacji gdy żadne inne mechanizmy nie działają - no bo skoro wygrzebujemy zżarte bateryjki Centra nieprodukowane od 25 lat to znaczy, że nic przez te 25 lat nie zadziałało – relacjonuje jeden z organizatorów akcji. - Mojej zgody na to po prostu nie ma i oczywiście mam świadomość, że całej planety Leszy nie posprząta. Nie posprząta nawet powiatu o ile nie uda się przełamać tej wysypiskowej obojętności i przyzwolenia – dodaje.

Trudno zliczyć, która to już kolejna akcja sprzątania zorganizowana przez Miłośników Czystych Lasów. Nie ulega jednak wątpliwości, że ich działania, które prowadzą już od ponad 8 miesięcy, cieszą się coraz większym poparciem lokalnych społeczności. Leszy Bełchatów sprzątali lasy w kilkudziesięciu lokalizacjach na terenie całego powiatu. Grupa zrzesza mieszkańców Bełchatowa i okolic, jednak często do organizowanych akcji przyłączają się także samorządowcy czy też organizacje jak np. Koła Gospodyń Wiejskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE