Idea nie jest nowa, bo z powodzeniem sprawdza się w innych miastach, ale w Bełchatowie na pewno jest jedną z pierwszych takich propozycji. Bełchatowianie wobec samego PGMu (nie licząc wspólnot mieszkaniowych i zobowiązań wobec Urzędu Miasta) mają grubo ponad 2 miliony długu.
- Szukamy różnych rozwiązań, które umożliwią nam zejść z bardzo dużych zadłużeń jakie wobec naszej spółki mają bełchatowianie, chcemy pomóc zarówno im jaki i budżetowi PGMu. Jest to jedna z form, o którą zresztą pytali nas lokatorzy - wyjaśnia Miłosz Rudnicki, prezes PGM
Jak wyjaśnia prezes pracy nie zabraknie dla nikogo. PGM oprócz zarządzania wspólnotami mieszkaniowym, prowadzi bowiem szereg innych działań komunalnych na terenie całego miasta. Odśnieżanie chodników zimą, latem koszenie i pielenie, sprzątanie klatek schodowych, jednym słowem praca jest i będzie o każdej porze roku.
- Trzeba tylko chcieć i to jest sprawa kluczowa. My podchodzimy do tej propozycji elastycznie, na przykład umożliwiając dłużnikom pracę w godzinach popołudniowych czy w soboty – mówi Rudnicki
Ile można odpracować? PGM za wykonywanie prac ma ustaloną stawkę 13 złotych brutto za godzinę, to nieco więcej niż minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia. Warto nadmienić, że program przewiduje pewne obostrzenia. Przede wszystkim odpracować dług będą mogli lokatorzy, których zadłużenie nie przekracza 15 tysięcy złotych. Równie istotny jest fakt, że odpracować można tylko zaległości, a bieżące opłaty (co najmniej od dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku) muszą być dokonywane terminowo i w całości.
- Z możliwości spłaty zadłużenia nie mogą skorzystać osoby, wobec których trwa postępowanie sądowe o wydanie nakazu zapłaty lub eksmisję, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania oraz osoby wobec których egzekucja komornicza jest skuteczna – uściśla prezes PGMu
PGM, chcąc pomóc lokatorom w najtrudniejszej sytuacji finansowej, ustaliło także progi dochodowe. Jako kryterium w tym przypadku przyjęto zasady obowiązujące w ustawie o dodatkach mieszkaniowych. Średni dochód na jednego członka rodziny w okresie 3 m-cy poprzedzających datę zgłoszenia nie może przekraczać w gospodarstwie jednoosobowym 1750 zł, a w gospodarstwie wieloosobowym 1250 zł na jednego członka rodziny.
- Chcemy pomóc osobom, których sytuacja materialna jest trudna, a nie lokatorom, których stać na zapłacenie zobowiązań czynszowych, ale tego nie robią i zadłużają mieszkania z różnych powodów - mówi Rudnicki.
O zakwalifikowaniu do programu decyduje specjalnie powołana komisja, która weryfikuje wnioski lokatorów. Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać w siedzibie PGMu lub w poszczególnych Rejonach Obsługi Mieszkańców.