Reklama

Reklama

Pomoc na NFZ w poradniach Wolmed

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pomoc na NFZ w poradniach Wolmed - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mój 12-letni syn cały wolny czas spędza w internetowej sieci. Gdy próbuję ograniczyć mu dostęp, wścieka się, jest niegrzeczny i niezdrowo pobudzony. Czy to może być uzależnienie? - pyta Dominika. Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Reklama

Z uzależnieniem od Internetu w obecnych czasach mamy do czynienia zarówno w odniesieniu do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Wyznacznikiem uzależnienia nie jest tylko czas spędzany w Internecie, w telefonie czy w laptopie. Bardzo ważne jest, jak zmienia się nastrój przy korzystaniu z sieci oraz przy znacznym jej ograniczeniu. To pierwsze wiąże się z poprawą humoru, wręcz wprowadzeniu w stan euforii i ekscytacji. Z kolei przy próbie ograniczenia przez bliskich dostępu do sieci, np. podczas namawiania na aktywność fizyczną czy chociażby wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, mamy do czynienia ze stanowczym sprzeciwem osoby uzależnionej. Uczucia, jakie pojawiają się w przypadku niemożności korzystania z sieci, np. w sytuacji braku prądu czy awarii Internetu, to przede wszystkim niepokój, smutek, przygnębienie, ale też irytacja. Uzależnienie objawia się spadkiem wrażliwości na bodźce niosące przyjemność, osłabieniem woli, czy natrętnymi myślami.

Siecioholizm jest uzależnieniem behawioralnym, w którym dochodzi do zaburzeń kontroli impulsów, dlatego leczenie odbywa się głównie za pomocą psychoterapii, przede wszystkim behawioralno-poznawczej. W przypadku dzieci i młodzieży zajęcie się problemem jest sprawą bardzo pilną. Taką pomoc oferujemy w nowo otwartych Poradniach Psychologiczno-Terapeutycznych dla Dzieci i Młodzieży Wolmed w Bełchatowie, Pajęcznie i w Radomsku. Na ich funkcjonowanie pozyskaliśmy kontrakt w NFZ, więc pomoc jest całkowicie bezpłatna. Mimo że poradnie są w trzech wymienionych przeze mnie miastach, z pomocy może skorzystać każde dziecko oraz jego ubezpieczeni rodzice. W ramach programu profilaktyczno-terapeutycznego nasi specjaliści prowadzą konsultacje psychologiczne, diagnozę psychologiczną, terapię indywidualną i terapię rodzinną. Można się zgłaszać nie tylko z problemem uzależnienia. Świadczymy także pomoc, gdy m.in. dzieci lub młodzież odczuwają lęk i niepokój związany z obecną sytuacją związaną z COVID-19, wprowadzeniem nauki zdalnej, niepewnością związaną z egzaminem ośmioklasisty czy egzaminem maturalnym, mają problemy emocjonalne i zachowania, trudności w kontaktach społecznych, kontaktach z rówieśnikami oraz gdy doświadczają zaburzeń lękowych, depresyjnych, adaptacyjnych. Szczegóły działalności poradni dostępne są na stronie: https://wolmed.pl/poradnie-psychologiczno-terapeutyczne

Dr n med. Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

 

Klinika Wolmed
Dubie 1A
97-420 Szczerców
www.wolmed.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy