Reklama

''Polski Kuwejt'' podzieli się milionami. Zapadły pierwsze decyzje w tej sprawie

Opublikowano:
Autor:

''Polski Kuwejt'' podzieli się milionami. Zapadły pierwsze decyzje w tej sprawie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Najbogatsza gmina w Polsce podjęła pierwsze decyzje w sprawie „janosikowego plus”. Rada Gminy w Kleszczowie przegłosowała uchwały o udzieleniu pomocy finansowej w ramach Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego. Łącznie „Polski Kuwejt” przeznaczy na ten cel w tym roku ponad 12 mln zł. Które gminy już zwróciły się o pomoc finansową?

Gmina Kleszczów, nazywana „Polskim Kuwejtem” ze względu na swoje bogactwo z podatków płaconych przez bełchatowską kopalnię i elektrownię, podzieli się milionami z innymi samorządami. Pierwsi chętni zwrócili się do najbogatszej gminy w Polsce z wnioskami o pieniądze z Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego.

Blisko 170 tys. zł na modernizację drogi Wdowin Kolonia- Suchcice oraz pół miliona złotych na budowę sali gimnastycznej w Wadlewie otrzyma gmina Drużbice. Z kolei samorząd w Klukach dostanie blisko 1,3 mln zł wsparcia. Zawnioskowano o pieniądze na: budowę boiska piłkarskiego i siłowni zewnętrznej w Nowym Janowie (9,1 tys. zł), plac zabaw i siłownię we wsi Roździn (100 tys. zł), budowę gminnej drogi w Strzyżewicach (350 tys. zł), budowę dróg wewnętrznych w Parznie (300 tys. zł) i Klukach (250 tys. zł). Gmina Kluki zawnioskowała też o dofinansowanie rozbudowy sieci wodociągowej Ścichawa – Kaszewice (30 tys. zł), budowę siłowni zewnętrznej w Zarzeczu (50 tys. zł) oraz zakup ciężkiego wozu strażackiego dla OSP Kluki (200 tys. zł).

Trzecim samorządem, który zwrócił się o wsparcie jest gmina Lgota Wielka (pow. radomszczański). Pieniądze z „janosikowego plus” zostaną przeznaczone na drogę dojazdową w Brudzicach (50 tys. zł) oraz remont dróg gminnych we wsi Długie (100 tys. zł) oraz w Wiewiórowie (ponad 129 tys. zł), a także przebudowę budynku w Brudzicach na mieszkalny budynek wielorodzinny (ok. 1 mln zł).

Przypomnijmy, że decyzję o utworzeniu Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego gmina Kleszczów podjęła pod koniec ubiegłego roku. Było to pokłosiem coraz częściej pojawiających się głosów wśród innych samorządów i polityków, domagających się podziału terenu gminy Kleszczów, aby część podatków płaconych przez kopalnię i elektrownię trafiała także do sąsiadów. Ostatecznie zaproponowano utworzenie funduszu, który z założenia ma wspomagać finansowo gminy znajdujące się w zasięgu oddziaływania bełchatowskiej kopalni. Na realizację projektu przeznaczane będzie 25 proc. „janosikowego” płaconego przez gminę. W tym roku to kwota 12,7 mln zł. Ta pula pieniędzy została podzielona na dwanaście samorządów, spośród których każdy będzie uprawniony do wsparcia i wskazania na co określona kwota będzie mogła być przeznaczona.

Gminy sąsiadujące z „polskim Kuwejtem”, jak na przykład gmina Bełchatów, otrzymają po ok. 1,3 mln zł. Natomiast samorządy, które nie sąsiadują z najbogatszą gminą w Polsce, dostaną połowę tej kwoty.

Przypomnijmy, że sygnatariuszami porozumienia są gminy bezpośrednio sąsiadujące z gminą Kleszczów: gm. Bełchatów, Kluki i Szczerców (w powiecie bełchatowskim), gminy Dobryszyce, Kamieńsk i Lgota Wieka (powiat radomszczański) oraz gmina Sulmierzyce (powiat pajęczański), a także pozostałe gminy powiatu bełchatowskiego: Drużbice, Zelów, Rusiec i miasto Bełchatów oraz samorząd powiatu bełchatowskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE