Reklama

Polska dwóch prędkości w luzowaniu obostrzeń? W której grupie może znaleźć się Bełchatów?

Opublikowano:
Autor:

Polska dwóch prędkości w luzowaniu obostrzeń? W której grupie może znaleźć się Bełchatów? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Obostrzenia związane z trwającą w kraju epidemią koronawirusa mają powoli znikać, może się jednak okazać, że tempo "powrotu do normalności" nie będzie jednakowe dla wszystkich województw. Taka sytuacja spowodowana jest faktem, że choroba rozwija się w różnym tempie, a niektóre regiony są bardziej narażone od innych. Minister Zdrowia zaznaczył, że na ten moment takiego planu nie ma, nie wyklucza jednak, że skorzystają z tego rozwiązania.

Można powiedzieć, że nauczyliśmy się już żyć z panującą dookoła epidemią, a już wkrótce czeka nas kolejny, trzeci etap luzowania obostrzeń. Jeszcze w tym tygodniu, rząd ma zadecydować, od kiedy będziemy mogli skorzystać z usług takich jak fryzjer czy kosmetyczka – istnieje jednak szansa, że data nie będzie identyczna dla wszystkich województw.

Dynamika rozwoju epidemii jest różna dla poszczególnych województw, idealnie pokazuje to obecna sytuacja na Śląsku, gdzie ogniskiem zakażeń stały się kopalnie. Pojawiły się więc spekulacje, że tempo luzowania obostrzeń, może być różne dla konkretnych regionów – w zależności od skali zagrożenia.

Pytany o sprawę Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski stwierdził, że na ten moment takiego planu nie ma, nie można jednak wykluczyć takiej możliwości.

- Są regiony w Polsce, które mają bardzo wysoką liczbę zachorowań, są regiony, które mają bardzo niską liczbę nowej zapadalności; przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości czy w całej Polsce te działania będą takie same – przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister Łukasz Szumowski.


Pozostaje więc pytanie, w której grupie znajdzie się Bełchatów? Statystki niestety nie są dla nas korzystne. Z aktualnych (na 11.05.2020) danych wynika, że województwo łódzkie jest w pierwszej piątce, jeśli chodzi o ilość chorych na COVID-19. W sumie, zarażonych jest tu 1178 osób. Na pierwszym miejscu, znajduje się wspomniane już wcześniej województwo śląskie, gdzie koronawirusa potwierdzono aż u 3708 osób. Nieco lepiej sytuacja wygląda w mazowieckim, gdzie zarażonych jest 2791. Kolejne jest dolnośląskie, gdzie choruje 2018 mieszkańców. Nieco mniej przypadków jest w wielkopolskim – tam COVID-19 potwierdzono u 1697 osób. Pierwsza piątka prezentuje się więc następująco:

Śląskie - 3708 chorych
Mazowieckie – 2791 chorych
Dolnośląskie – 2018 chorych
Wielkopolskie – 1697 chorych
Łódzkie – 1178 chorych

Do tej listy należy jeszcze dopisać województwo małopolskie, gdzie koronawirusa potwierdzono u 1061 mieszkańców. Dalej statystki znacznie maleją, w kolejnym na liście kujawsko – pomorskim, chorych jest 577 osób. Najlepsza sytuacja jest w lubuskim, gdzie potwierdzono zaledwie 92 przypadki.

Można więc wnioskować, że jeśli rząd zdecyduje się wprowadzić dwa tempa luzowania obostrzeń, województwo łódzkie, a co za tym idzie, Bełchatów znajdzie się w grupie regionów, gdzie będzie to następować wolniej. Trzeba jednak przypomnieć, że taka decyzja nadal nie zapadła – pozostaję nam czekać na oficjalne informacje od polityków partii rządzącej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE