reklama

PiS ''przewietrzy'' rady nadzorcze państwowych spółek? W PGE GiEK trwają ostatnie wybory na starych zasadach

Opublikowano:
Autor:

PiS ''przewietrzy'' rady nadzorcze państwowych spółek? W PGE GiEK trwają ostatnie wybory na starych zasadach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd poniedziałku, 19 marca trwa głosowanie na przedstawicieli załogi w radze nadzorczej PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wybory, w których biorą udział pracownicy wszystkich oddziałów koncernu potrwają do 22 marca, a ich ważność potwierdzi co najmniej 50-procentowa frekwencja.

O dwa miejsca w radzie nadzorczej walczy łącznie pięciu kandydatów, wśród nich jest dwóch z Bełchatowa - Zdzisław Markiewicz i Krzysztof Rybak. Ten drugi z wymienionych w tegorocznych wyborach walczy o reelekcję. Zarówno Markiewicz jaki i Rybak to długoletni pracownicy bełchatowskiej elektrowni, obaj są też radnymi z ramienia PiS (Markiewicz w Radze Miejskiej, Rybak w Radzie Powiatu). Ponadto o głosy pracowników ubiegają się także: Józef Rogalski z Elektrowni Opole, Sławomir Wochna i Konrad Leśniewski, obaj są pracownikami kopalni w Turowie.

Wybory przedstawicieli pracowników do rady nadzorczej przeprowadzane są raz na trzy lata, co ciekawe w tym roku odbywają się one jeszcze na starych zasadach. Od jesieni 2017 roku rząd pracuje bowiem nad zmianami ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw.

W kontekście właśnie trwających wyborów najważniejszą przygotowywaną korektą jest ta odnosząca się do wymogów stawianych kandydatom do rad nadzorczych z ramienia pracowników. Chodzi o mniej wyśrubowane warunki jakie kandydat musi spełnić.

Projekt przewiduje, że osoby wybrane do organu nadzorczego przez pracowników nie będą musiały posiadać wykształcenia wyższego czy potwierdzenia złożenia egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Ponadto w świetle procedowanych właśnie przepisów tacy kandydaci nie będą musieli spełniać wymogu posiadania pozytywnej opinii Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Ponadto, wobec kandydatów z ramienia załogi pracowniczej projektodawcy chcą zrezygnować z zakazu pozostawania w stosunku pracy ze spółką i spółką zależną. Zdaniem pomysłodawców zmian, takie rozwiązanie ma umożliwić wskazanie do rady nadzorczej wielu kandydatów z grona pracowników, którzy pomimo braku spełniania tego wymogu, posiadają wiedzę o spółce oraz niezbędne zaufanie samych pracowników.

Zdaniem posłanki Małgorzaty Janowskiej, która wczoraj spotkała się z dziennikarzami, a która przedstawiała w Sejmie projekt zmian w ustawie o zasadach zarządzania mieniem państwowym, nowe przepisy są przede wszystkim korzystne z punktu widzenia pracowników spółek.

Cała wypowiedź posłanki Małgorzaty Janowskiej w załączonym poniżej materiale video.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE