reklama

Skrzydlate drapieżniki polubiły kominy elektrowni. Prawie co piąty sokół rodzi się na terenie PGE! [FOTO][WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionie Elektrownia Bełchatów, podobnie jak wiele innych zakładów PGE, stała się domem dla sokołów wędrownych. Kolejne dwa pisklęta, które wykluły się w gnieździe na terenie Elektrowni Bełchatów, zostały zaobrączkowane. Okazuje się, że spośród wszystkich sokołów narodzonych w Polsce od 2000 roku blisko 20 proc. wykluło się... w zakładach PGE.
reklama

Sokoły wędrowne, które uwiły sobie gniazdo na terenie Elektrowni Bełchatów, czują się tutaj jak w domu. Na galerii nawęglania wykluły się kolejne dwa pisklęta, które ornitolodzy zaobrączkowali. To już trzecie maluchy tego drapieżnika, które przyszły na świat w bełchatowskim zakładzie.

- Sokoły wędrowne to niezwykle wrażliwy gatunek. To, że osiedliły się właśnie tutaj, w bełchatowskiej elektrowni, potwierdza dbałość spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna o środowisko naturalne. Nasza firma zawsze realizuje swoje zadania z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych. Być może to właśnie to zachęca te wyjątkowe ptaki do wybierania naszych obiektów do życia – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

PGE od wielu lat aktywnie działa na rzecz odtworzenia populacji sokoła wędrownego w Polsce, który jeszcze 20 lat temu był niezwykle rzadko spotykany. Obecnie w Polsce żyje 50 par sokołów i są one objęte ścisłą ochroną.

Nie da się ukryć, że w odbudowie gatunku dużą zasługę ma energetyczny koncern. Okazuje się, że te zwierzęta szczególnie upodobały sobie kominy elektrowni i elektrociepłowni należących do PGE. Spółka nie zamierzała zwierząt przeganiać, a wręcz przeciwnie – zrobiła wszystko, aby pomóc im w rozmnażaniu populacji.

Pierwszy raz ornitolodzy zauważyli parę sokołów na terenie Zespołu Elektrowni Dolna Odra w 2003 roku. Wkrótce pojawiły się też pierwsze pisklęta, które zostały zaobrączkowane. W następnych latach, ptaki te zasiedliły przygotowane dla nich siedliska na kominach elektrociepłowni w Gdyni, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, a także na kominie elektrowni w Bełchatowie, Zespole Elektrowni Dolna Odra.

W 2020 roku w sześciu gniazdach w oddziałach PGE wykluło się i zostało zaobrączkowanych w sumie 18 piskląt. Od 2003 roku z gniazd umieszczonych na instalacjach Grupy PGE wyfrunęły 83 młode sokoły, co stanowi 17,3 proc. wszystkich młodych sokołów wędrownych, które przyszły na świat w Polsce od roku 2000 (łącznie wykluło się 479 piskląt).

W ramach działań związanych z odtworzeniem gatunku sokoła wędrownego, PGE współpracuje ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Na budkach lęgowych sokołów, zainstalowanych w elektrociepłowniach w Gdyni, Toruniu i Lublinie, umieszczono kamery, które umożliwiają podgląd ptaków online na stronie www.peregrinus.pl.

- Możliwość podglądania na żywo życia rodzinnego sokoła wędrownego ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat działań związanych z odbudową gatunku. Pozwala również na pośrednie obcowanie z przyrodą, szczególnie tą nieosiągalną, jak w przypadku sokoła wędrownego, który swoje gniazda ma zazwyczaj na wysokości stu metrów – informuje PGE.

Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością. Potwierdzają to statystyki, które wskazują, że najwięcej obserwujących jest w maju. W tym jednym tylko miesiącu można odnotować ponad 400 tys. wejść na założone na kominach PGE podglądy.

Grupa PGE organizuje również konkursy na imiona dla młodych sokołów, w których każdorazowo bierze udział blisko 3 tys. osób. Na kanale YouTube i w mediach społecznościowych PGE publikowane są posty i filmy, promujące działalność PGE w zakresie ochrony sokołów wędrownych.

PGE wspiera Stowarzyszenie „Sokół” także w działaniach informacyjnych i edukacyjnych, zachęcając lokalne społeczności do zainteresowania się życiem dzikich ptaków. W Elektrociepłowni Gdynia tradycją stało się zapraszanie dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej na „żywą” lekcję przyrody, podczas której mają okazję zobaczyć proces obrączkowania młodych ptaków.

Okazuje się, że sokoły wędrowne to niejedyne ptactwo zamieszkujące obiekty PGE. Na terenie Zespołu Elektrowni Dolna Odra chronione są także jaskółki brzegówki, gniazdujące na nieczynnej kwaterze czwartego składowiska odpadów paleniskowych, jak również pustułki zamieszkujące komin elektrowni.

- Jaskółki zaadaptowały na swoje siedliska skarpy, powstałe w wyniku poboru popioło-żużli. Ich ochrona polega przede wszystkich na ochronie młodych ptaków, które w okresie pierwszych lotów często wypadają z gniazd – informuje PGE.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama