reklama

Eksperci i naukowcy zebrali się, by dyskutować o potencjale Bełchatowa. Gdzie stanie nowa elektrownia i kiedy zapadnie decyzja?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Eksperci i naukowcy zebrali się, by dyskutować o potencjale Bełchatowa. Gdzie stanie nowa elektrownia i kiedy zapadnie decyzja? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
28
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
PGE w regionieW Bełchatowie odbyła się konferencja „Od węgla do atomu. Bełchatów przyszłości”. W hali widowiskowo-sportowej dyskutowano o wpływie budowy elektrowni jądrowej na energetykę, lokalny rynek pracy i rozwój gospodarczy regionu. Prezes PGE GiEK – Jacek Kaczorowski zdradził, w którym miejscu dokładnie mogłaby stanąć nowa elektrownia. Wiele uwagi poświęcono też wstrząsom sejsmicznym i zasobom wodnym regionu. Czy stanowią one przeszkodę dla ewentualnej inwestycji?

W Bełchatowie odbyła się konferencja pt. „Od węgla do atomu. Bełchatów przyszłości”. Przez kilka godzin dyskutowano o tym, czy Bełchatów jest gotowy na budowę elektrowni jądrowej, a podczas przygotowanych paneli eksperci z branży energetycznej, przedstawiciele środowisk naukowych, parlamentarzyści i samorządowcy dyskutowali o atomie i szansach na zastąpienie węgla właśnie tym źródłem energii.

Bełchatów, od kilkudziesięciu lat nazywany paliwowo-energetyczną stolicą kraju, już niebawem może ten status stracić. Od 2030 roku rozpocznie się wygaszanie bełchatowskiej elektrowni, a ostatnie bloki mają być wyłączone 
w 2035 roku, a przy optymistycznym scenariuszu trzy lata później. Jest jednak szansa, aby czarnego scenariusza uniknąć. Jest nią właśnie atom. Od wielu miesięcy trwają dyskusje o tym, czy Bełchatów ma możliwość stać się miejscem, w którym powstanie druga w kraju elektrownia jądrowa. 

W ostatnich tygodniach przedstawiono główne założenia zaktualizowanego Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Wskazano dwie preferowane lokalizacje: Bełchatów i Konin. Wszystko wskazuje, że wyścig o atom rozegra się właśnie między tymi miastami. Podczas kilkugodzinnej konferencji w Bełchatowie przekonywano, że to właśnie Bełchatów ma wszelkie atuty, aby w przyszłości zastąpić węgiel atomem i nadal produkować energię elektryczną przez kolejne dziesięciolecia.

– Bełchatów dostarcza energię milionom Polaków. Chcemy, by ta rola była kontynuowana w nowej rzeczywistości energetycznej. To ogromna szansa dla całego regionu i jego mieszkańców - podkreślił Jacek Kaczorowski, prezes PGE GiEK.

Podczas konferencji wiele uwagi poświęcono zagadnieniom niezwykle istotnym z punktu widzenia budowy elektrowni jądrowej, a które w przeszłości były podnoszone jako argumenty przeciw bełchatowskiej lokalizacji. Chodzi tutaj oczywiście o wstrząsy sejsmiczne i potrzebne zasoby wodne.

Wstrząsy sejsmiczne nie są problemem

Jacek Kaczorowski, mówiąc o aktywności sejsmicznej w regionie, przypomniał, że KWB Bełchatów od 1980 roku posiada stację sejsmologiczną z rozmieszczonymi w terenie stanowiskami sejsmometrycznym. Jak dodał, od początku swojego działania stacja odnotowała ponad 1300 zjawisk sejsmicznych o magnitudach lokalnych od 1 do 4,6 w skali Richtera.

- W ostatnich latach obserwowana jest ich niewielka aktywność prowadząca do całkowitego zaniku. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem obiekty energetyki jądrowej można lokalizować na terenie, na którym w ciągu dziesięciu tysięcy lat nie wystąpiło trzęsienie ziemi o skali 8 EMS-98, co odpowiada magnitudzie około 7 w skali Richtera – zaznaczył Jacek Kaczorowski.

Szef koncernu podkreślił, że dowodem braku wpływu lokalnych wstrząsów sejsmicznych w rejonie kopalni na obiekty energetyczne i górnicze jest zerowe oddziaływanie tych zjawisk, od początku ich rejestracji przez kopalnianą sieć sejsmologiczną, zarówno na którykolwiek z obiektów elektrowni i kopalni Bełchatów, jak i te poza wyrobiskami górniczymi.

Wody wystarczy zarówno dla atomu, jak i na sztuczne jeziora

Koncern PGE GiEK zapewnia również, że nie będzie problemu z wystarczającą ilością wody. Łączne dostępne zasoby, które mogą być wykorzystane dla eksploatacji bloków jądrowych wynoszą ok. 13,0 m3/s, przy zapotrzebowaniu do ok. 4 m3/s. Okazuje się, że wystarczyłby do tego system odwodnienia Kopalni Bełchatów o wydajności 5,5 m3/s. Dodatkowo są jeszcze trzy zapasowe lokalizacje: ujęcie na Warcie powyżej kompleksu w Zakrzówku Szlacheckim (1,5 m3/s), ujęcie na Warcie w Osjakowie (3 m3/s) oraz ujęcie na Pilicy w Bronisławowie (3 m3/s).

Prezes PGE GiEK wskazał miejsca dla atomu

Podczas swojego wystąpienia prezes Kaczorowski wskazał trzy miejsca, w których mogłaby stanąć elektrownia jądrowa. Jedno o powierzchni 300 hektarów, na terenach należących do Lasów Państwowych, znajduje się w pobliżu zbiornika Słok, pozostałe dwa w bezpośrednim sąsiedztwie obecnie działającego kompleksu energetycznego po stronie północnej.


- Te 300 hektarów jest wystarczającą powierzchnią. Chcemy, aby projekt można było zlokalizować na terenie Lasów Państwowych, czyli miejsca gdzie bezproblemowo będziemy mogli pozyskać te nieruchomości pod tę inwestycję – powiedział Kaczorowski.

Czas na analizy i badania

Maciej Górski, wiceprezes ds. Operacyjnych w Polskiej Grupie Energetycznej podkreślił, że grupa widzi Bełchatów jako miejsce, w którym może zostać zlokalizowana druga elektrownia jądrowa w Polsce – z uwagi na unikalne zaplecze infrastrukturalne, doświadczoną kadrę i silne poparcie lokalnych społeczności. PGE potwierdziło, że rozpoczyna analizy i badania możliwości budowy atomu w bełchatowskiej lokalizacji.

- To projekt, który buduje bezpieczeństwo energetyczne Polski i może zapewnić tysiące miejsc pracy, stabilne dochody dla samorządów i realne perspektywy rozwoju dla całego regionu. Dlatego już dziś rozpoczynamy zaawansowane analizy i badania, by potwierdzić możliwość realizacji w Bełchatowie jednej z kluczowych inwestycji energetycznych nadchodzących dekad – powiedział Maciej Górski.

Kiedy zapadnie decyzja?

Paweł Gajda, dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu, podczas panelu był dopytywany o to, kiedy poznamy decyzję w sprawie wyboru miejsca dla drugiej elektrowni jądrowej.

- Jeśli chodzi o wskazanie bardzo konkretnej daty, dziś nie możemy tego jednoznacznie zadeklarować. Podjęcie tej decyzji wymaga przeprowadzenia wszystkich analiz i badań. Dopiero kiedy będziemy znali wyniki, to ta decyzja będzie podjęta – powiedział Paweł Gajda.

Jak dodał, jest to okres od półtora do dwóch lat, kiedy będzie można z całą pewnością stwierdzić, która z tych dwóch preferowanych lokalizacji, wskazanych w Programie polskiej energetyki jądrowej (Bełchatów i Konin – przyp. Red.) będzie ostatecznie wybrana

Podczas konferencji odbyły cztery panele tematyczne. Udział w nich wzięli:

  • Dariusz Joński – Poseł do Parlamentu Europejskiego
  • Maciej Górski – Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGE S.A.
  • Paweł Gajda – Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu
  • Łukasz Bartela – Profesor Politechniki Śląskiej
  • Hubert Cichocki – Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz
  • Adam Rajewski – Politechnika Warszawska, Wiceprezes nuclear.pl
  • Maciej Młynarczyk – Dyrektor Departamentu Geologii Ministerstwa Klimatu i Środowiska
  • Krzysztof Kwiatkowski – Senator RP
  • Jacek Kaczorowski – Prezes Zarządu PGE GiEK S.A.
  • Jerzy Lis – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Mirosław Syta – Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w PGE S.A.
  • Sławomir Kadłubowski – Profesor Politechniki Łódzkiej
  • Piotr Wojtysiak – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego
  • Małgorzata Niemczyk – Poseł RP
  • Mariusz Sokołowicz – Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego  Uniwersytetu Łódzkiego
  • Tomasz Sadzyński – Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
  • Jakub Mikołajewski – Wicedyrektor w Biurze Finansowania Projektów Inwestycyjnych i Finansowania Lewarowanego, Bank Pekao S.A.
  • Wiktor Płóciennik – Wiceprezes Zarządu PGE GiEK S.A. ds. Rozwoju
  • Krzysztof Jóźwik – Rektor Politechniki Łódzkiej
  • Cezary Grabarczyk – Polityk, Prawnik, były Minister Infrastruktury
  • Jacek Zatorski – Starosta Bełchatowski
  • Adam Blada – Przewodniczący ZZPRC KWB BełchatówPiotr Wojnar – Przewodniczący ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo