Reklama

PGE sypnęło groszem dla uczniów. Zastąpią coraz starszych górników i energetyków

Opublikowano:
Autor:

PGE sypnęło groszem dla uczniów. Zastąpią coraz starszych górników i energetyków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W sumie szesnastu uczniów z klas patronackich PGE z powiatu bełchatowskiego otrzyma stypendia naukowe od energetycznego koncernu. Każdy ze stypendystów za dobre wyniki w nauce otrzyma w sumie po 2,5 tys. zł. Prezes PGE GiEK nie ukrywa, że to inwestycja w przyszłą "fachową kadrę". Załoga kopalni i elektrowni Bełchatów starzeje się w szybkim tempie, a wielu górników i energetyków odchodzi na emerytury.

Przypomnijmy, że klasy patronackie PGE funkcjonują w dwóch szkołach na terenie powiatu: ZSP nr 1 w Bełchatowie oraz ZSP w Kleszczowie. W placówkach szkolą się przyszli elektrycy, mechanicy, mechatronicy i automatycy, którzy w przyszłości mają zasilić kadrę bełchatowskiej kopalni i elektrowni.

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna postanowiła nagrodzić najlepszych uczniów z tych klas. Wśród kryteriów, które musieli spełnić znalazły się m.in. średnia ocen co najmniej 4,5 z przedmiotów kształcenia zawodowego, pozytywny wynik egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, przewidzianych w programie nauczania dla danej klasy, bardzo dobra ocena z zachowania i co najmniej bardzo dobra ocena z praktyki zawodowej.

Jak informuje PGE GiEK, wyróżnieni uczniowie przez najbliższe 5 miesięcy będą otrzymywać po 500 zł stypendium naukowego, które może przeznaczyć na rozwój przyszłych kompetencji zawodowych.

- Każde przyznane stypendium jest dla nas inwestycją w przyszłą, fachową kadrę, na którą będzie zapotrzebowanie w elektrowniach i kopalniach należących do PGE GiEK. Doceniamy i motywujemy wybitnych uczniów Klas Patronackich PGE do osobistego rozwoju, a także poszerzania swojej wiedzy merytorycznej w dziedzinach, które są kluczowe w wypełnianiu przez nas niezwykle ważnej misji, jaką jest zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego w milionach polskich domów – podkreśla Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Niewykluczone, że w przyszłości absolwenci klas patronacki PGE zastąpią pracowników bełchatowskiej kopalni i elektrowni, których wielu wkrótce odejdzie na emerytury. Załoga w kopalni jest coraz starsza, a średnia wieku górników i energetyków to już ok. 50 lat. O starzejącej się załodze pisaliśmy w artykule pt. „Wielu górników odchodzi na emeryturę. Czy będą przyjęcia do pracy w kopalni i elektrowni Bełchatów?”

W tym roku uprawnienia emerytalne w bełchatowskiej kopalni nabędzie aż 158 górników. Natomiast w elektrowni na emeryturę odejdzie w sumie 79 osób. W kolejnych latach ta liczba będzie się zwiększać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE