Nowe stawki za ciepło w Bełchatowie obowiązują od 23 stycznia. Elektrownia Bełchatów, która dostarcza energię cieplną do miejskiej spółki PEC, wcześniej wystąpiła do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowej stawki za energię cieplną. Ta wzrosła o ponad 70 proc. Według szacunków Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie, w przełożeniu na rachunki odbiorców oznacza to około 40 proc. wzrostu za ogrzewanie z miejskiej sieci. Z zapowiedzi PGE GiEK wynikało, że cena 1 GJ ciepła przesyłanego do miejskiej spółki PEC miała wzrosnąć aż o 22 zł/netto.
Elektrownia Bełchatów skorzystała w ten sposób z aktualizacji Rozporządzenia Taryfowego, w której Minister Klimatu daje możliwość „urealnienia wzrostu kosztów przedsiębiorstwom wytwarzającym energię cieplną w celu minimalizacji strat i poprawy rentowności”. Zapewniono też, że podwyżka będzie czasowa (do 30 kwietnia). Jednak obowiązujące przepisy umożliwiają wytwórcom jeszcze... dwukrotną zmianę taryf w tym roku, o ile uzasadniać je będzie wzrost kosztów wytwarzania ciepła.
Na drakońskie podwyżki zareagowały władze miasta oraz radni, którzy na początku stycznia wystąpili do bełchatowskiej elektrowni z postulatem zweryfikowania nowej stawki i odstąpienia od podwyżek.
Na odpowiedź z PGE trzeba było czekać niemal miesiąc. Pismo od koncernu PGE GiEK wpłynęło w piątek, 10 lutego.
- Powołany został dedykowany zespół, który prowadzi obecnie intensywne prace nad ponowną weryfikacją składników cenotwórczych wpływających na finalną cenę ciepła dla odbiorców końcowych, jak również możliwości ich optymalizacji. W efekcie wiązać się będzie to z rozważeniem możliwości obniżenia cen ciepła dla odbiorców końcowych tj. lokalnej społeczności Bełchatowa – czytamy w piśmie od PGE GiEK.
Koncern zapewnił, że „wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnego społeczeństwa” podjął decyzję o ponownej weryfikacji ceny ciepła. Poinformowano też, że ewentualne warunki „optymalizacji ceny ciepła” zostały szczegółowo omówione na posiedzeniu Rady Nadzorczej spółki PGE GiEK w dniu 27 stycznia, a potencjalne wypracowane rozwiązania zostaną niezwłocznie wdrożone w życie.
- Rozumiejąc potrzeby mieszkańców, mamy nadzieję, że rozwiązania wypracowane w ramach powołanego zespołu będą korzystne dla mieszkańców Bełchatowa – informuje PGE GiEK.
Spółka zadeklarowała też gotowość do konstruktywnego dialogu z lokalnym dostawcą ciepła – Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Bełchatowie, aby ciepło dla mieszkańców mogło być dostarczane po korzystniejszych cenach.
Komentarze (0)