Reklama

Reklama

PGE GiEK odpowiada miastu w sprawie cen ciepła. Co dalej z gigantycznymi podwyżkami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE GiEK odpowiada miastu w sprawie cen ciepła. Co dalej z gigantycznymi podwyżkami? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Koncern PGE GiEK przesłał odpowiedź do władz miasta w sprawie ogromnych podwyżek cen ciepła w Bełchatowie. Czy zapadły jakieś decyzje?

Reklama

Nowe stawki za ciepło w Bełchatowie obowiązują od 23 stycznia. Elektrownia Bełchatów, która dostarcza energię cieplną do miejskiej spółki PEC, wcześniej wystąpiła do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowej stawki za energię cieplną. Ta wzrosła o ponad 70 proc. Według szacunków Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie, w przełożeniu na rachunki odbiorców oznacza to około 40 proc. wzrostu za ogrzewanie z miejskiej sieci. Z zapowiedzi PGE GiEK wynikało, że cena 1 GJ ciepła przesyłanego do miejskiej spółki PEC miała wzrosnąć aż o 22 zł/netto. 

Elektrownia Bełchatów skorzystała w ten sposób z aktualizacji Rozporządzenia Taryfowego, w której Minister Klimatu daje możliwość „urealnienia wzrostu kosztów przedsiębiorstwom wytwarzającym energię cieplną w celu minimalizacji strat i poprawy rentowności”. Zapewniono też, że podwyżka będzie czasowa (do 30 kwietnia). Jednak obowiązujące przepisy umożliwiają wytwórcom jeszcze... dwukrotną zmianę taryf w tym roku, o ile uzasadniać je będzie wzrost kosztów wytwarzania ciepła.

 

 

Na drakońskie podwyżki zareagowały władze miasta oraz radni, którzy na początku stycznia wystąpili do bełchatowskiej elektrowni z postulatem zweryfikowania nowej stawki i odstąpienia od podwyżek.

Na odpowiedź z PGE trzeba było czekać niemal miesiąc. Pismo od koncernu PGE GiEK wpłynęło w piątek, 10 lutego.

- Powołany został dedykowany zespół, który prowadzi obecnie intensywne prace nad ponowną weryfikacją składników cenotwórczych wpływających na finalną cenę ciepła dla odbiorców końcowych, jak również możliwości ich optymalizacji. W efekcie wiązać się będzie to z rozważeniem możliwości obniżenia cen ciepła dla odbiorców końcowych tj. lokalnej społeczności Bełchatowa – czytamy w piśmie od PGE GiEK.

Koncern zapewnił, że „wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnego społeczeństwa” podjął decyzję o ponownej weryfikacji ceny ciepła. Poinformowano też, że ewentualne warunki „optymalizacji ceny ciepła” zostały szczegółowo omówione na posiedzeniu Rady Nadzorczej spółki PGE GiEK w dniu 27 stycznia, a potencjalne wypracowane rozwiązania zostaną niezwłocznie wdrożone w życie.

- Rozumiejąc potrzeby mieszkańców, mamy nadzieję, że rozwiązania wypracowane w ramach powołanego zespołu będą korzystne dla mieszkańców Bełchatowa – informuje PGE GiEK.

Spółka zadeklarowała też gotowość do konstruktywnego dialogu z lokalnym dostawcą ciepła – Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Bełchatowie, aby ciepło dla mieszkańców mogło być dostarczane po korzystniejszych cenach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy